adplus-dvertising

İslam Memiş’ten altın alın tavsiyesi! Altının gramı 1450 lira olacak…

15 Mart 2022 salı günü gram altın fiyatları 920 liranın altına düştü. Saat 12.30 itibariyle gram altın 919 lira çeyrek altın 1.503 lirada. Dolar kuru FED 50 baz puan artırırsa yükselişe geçebilir. İslam Memiş bugün altın ve gümüş almanın zamanı şeklinde konuştu. İşte altın ve dolar için verdiği rakamlar:
Takip et
İslam Memiş’ten altın alın tavsiyesi! Altının gramı 1450 lira olacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bugün gram altın fiyatları 920 lira seviyesine kadar düştü. Gümüş fiyatlarında da düşüş var. Saat 12.30 itibariyle çeyrek altın 1.503, yarım altın 3.006, tam altın fiyatları ise 5.994 lira. Gram altın fiyatları 920 liranın altını da test etmeye başladı. Peki altın ve gümüş fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi? 920 liranın altına kadar inen gram altın bu fiyattan alınır mı? Altın fiyatları daha da düşer mi? Dolar kuru artacak mı? Para ve altın uzmanı İslam Memiş ve Tunç Şatıroğlu’ndan altın fiyatları için tüyolar verdi. Tunç Şatıroğlu 2 gün sonraya, perşembe ve cumayı işaret etti alım için fırsat var şeklinde konuştu. İşte piyasa rakamları ile altın ve dolar için para ve altın uzmanlarından gelen tavsiyeler:

Altın neden düştü-Altın fiyatları ve gümüşte düşüş devam ediyor. Ben bu düşüşleri FED öncesi beklenti satın alımlarına bağlıyorum. FED 50 mi 25 baz puan mı faiz atıracak soruları var kafalarda. Benim öngörüm FED beklediğini aldı. 25 baz puanlık bir faiz artımını yapabilir. 25 puanlık faiz artırımı yaparsa piyasalarda bir değişiklik olmaz çünkü beklenti satın alındı. Eğer 50 baz puanlık faiz artırımı yaparsa dolar endeksi 100 seviyesinin üstüne kadar yükselir. Dolar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değer artışı gösterir.

-Enflasyon fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bu da altın ve gümüş gibi emtia fiyatlarının sevdiği ortamı yarattığı için orta ve uzun vadedede altın ve gümüşün değerinin artacağını bize gösteriyor. 3 haftadır altın ve gümüş için şu öngörüde bulundum. Ben 900 lira seviyesinin üstünden gram altın almam, 12 lira seviyesinin üstünden gümüş almam. Ons altını 1990 dolar seviyesinin üstünden almam. Buralar yüksek.

Altın 1450 lira olacak alın-Sabırla bekleyen yatırımcısının alım için daha alt seviyelerde fırsat bulacağı öngörüm vardı. Altın ve gümüşte bugünkü fiyatlara baktığımızda yatırımcılar alım için daha iyi bir fırsat yakalamış oldu. Yüksekten alanlar korku ve panikle alım yaptığı için bir zarar oluştu. Ama orta ve uzun vadeye baktığımız zaman bir zararları olmayacak. Çünkü ons altında öngördüğüm senelik 2150 dolar seviyesi, gümüşün ons fiyatında 40 dolar seviyesi, gümüşün gram fiyatında 20 lira seviyesi altının gram fiyatında 1450 lira seviyesi öngörümde bir değişiklik yok. Buralar orta ve uzun vadede test edilecek rakamlar.

Dolar alınır mı?-Dolar kuru 14.80 lira seviyesinde gün içinde 14.70-14.90 lira aralığını takip edeceğim. Bir miktar 14.70’in altına da sarkmalar olabilir. Dolar endeksinin yükselmesi emtia fiyatlarının düşmesi doları kuvvetli tutmaya devam ediyor. Dolarda benim nazarımda şu anda yüksek olduğu için TL karşısında dolar almak için biraz daha beklemeyi tercih ederim. Altın ve gümüşte öngördüğüm geri çekilme başladı ama dolarda öngördüğüm geri çekilme daha başlamadı. Ben TL ile dolar almayı şu anda düşünmem biraz daha beklemeyi tercih ederim.

Altın daha da düşer mi kaçtan almalı? – Gram altın fiyatı dolarda geri çekilme yaşanırsa bir miktar daha devam eder. Ama gün içinde 910-930 lira aralığını takip etmekte yarar var. Altının ons fiyatı 1930 dolar seviyesinde gün içinde 1915-1955 dolar aralığını takip edeceğim. Gümüşün gram fiyatı 11.78 lira, 12 lira üzeri seviyeler alım için yüksekti. Şuanda biraz daha geriledi. Gümüşte 11.72 lira 11.98 bugünkü bant aralığım.

Altını kademeli alın-Alım için bekleyen yatırımcılar için fırsat var. Bu düşüşlerin kademeli bir biçimde alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. 10 bin lira param varsa 25’er biçimde 4’e bölüp her düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmek. Elinizdeki 10 bin liranın hepsiyle almak yanlış. Alım için bekliyor olsaydım kademeli alım yapmak daha sağlıklı. Düşüşleri bekleyen yatırımcı bunu göz ardı etmeden gram altını bu mantıkla almalı. Gümüş tarafında da kademeli almak isabetli olacak. Orta ve uzun vadede yükseliş devam edecek bu düşüşler alım için bir fırsat yaratıyor.

Alım fırsatı var: Para ve piyasa uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan da altın fiyatlarının alım fırsatı sunduğu değerlendirmesi geldi. Tunç Şatıroğlu FED kararı sonrası ise altında yükseliş beklediğini belirtip şunları belirtti:
-“FED’in faiz kararı sonrası perşembe – cuma günü ons altın ve kıymetli metallerde yükseliş beklentim var.. Peki buralardan altın alınır mı? Evet yükseliş beklentimiz olduğu için alınır. Uzan vadede yükseliş bekliyoruz.. Gram altın 910 liraya kadar geriler mi? Olur ya da olmaz ama 916 liraya kadar geri çekilmeler normal. Gram altın alın. FED’i mi bekliyeyim artık yok. Artık buralardan alınacaksa alınacak. Korkuyorsanız kademeli olarak alın.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.