İslam İşbirliği Türkiye’nin Filistin önerilerini kabul etti!

İslam İşbirliği Teşkilatı Temsilciler Komitesi Toplantısı Cidde’de yapıldı. Toplantı esnasında Türkiye’nin sunduğu 3 öneri konusunda mutabık kalındı.
Takip et
İslam İşbirliği Türkiye’nin Filistin önerilerini kabul etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Türkiye’nin girişimiyle 11 Mayıs’ta Cidde’de toplanan İİT Temsilciler Komitesi, 5 konuda mutabık kaldı.

İsrail saldırganlığını kınayan komite, uluslararası topluma Filistinlilere uluslararası koruma sağlanması ve İsrail’in işlediği suçlardan sorumlu tutulması çağrısını yaptı.

BM Güvenlik Konseyi ve BM organları göreve davet edilirken uluslararası topluma da harekete geçme çağrısı yapıldı.

TÜRKİYE’NİN ÜÇ ÖNERİSİNDE MUTABIK KALINDI

İsrail yargısının Filistin’le alakalı aldığı bütün kararları da geçersiz ilan eden komite, toplantı esnasında Türkiye’nin sunduğu üç öneri konusunda da mutabık kaldı.

Türkiye, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi yahut İcra Kurulu’nun en yakın sürede toplanması ile BM Genel Kuruluna acil toplantı çağrısında bulunma önerisi getirdi.

Bir öbür öneri ise Filistin’e bir uluslararası koruma kuvveti gönderilmesi dahil bir koruma mekanizmasının kurulmasına yönelik çabaların hızlandırılması maksadıyla BM’deki İİT grubunun harekete geçmesi oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.