İŞKUR’dan 130 bin kişilik istihdam açıklaması!

Türkiye İş Kurumu, 130 bine yakın açık işe hızlı bir biçimde uygun personel alımı için ilana çıktı. İstihdam seferberliğinde kilit rol oynayan İŞKUR, 9 aylık dönemde pandemi şartlarına rağmen 988 bin istihdam oluşturdu.
Takip et
İŞKUR’dan 130 bin kişilik istihdam açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye İş Kurumu, 130 bine yakın açık işe hızlı bir biçimde uygun personel alımı için ilana çıktı. İstihdam seferberliğinde kilit rol oynayan İŞKUR 9 aylık dönemde pandemi şartlarına rağmen 988 bin istihdam oluşturdu.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre iş arayanlar kurum aracılığıyla özel sektöre yerleştirilirken, açık işler listesinde makine mühendisinden bilgisayarlı makine kullanıcısına bekçiden banka müşteri temsilcisine kadar hem beyaz hem de mavi yakalılar için fırsat olanağı bulunuyor.

EN YÜKSEK PERSONEL ALIMI VE ELEMAN SAYISI ARTIŞI SAĞLIKTA

Gelecek sene 1 milyon 170 bin istihdam oluşturulması hedeflenirken yeni iş kapıları açmak için gelecek sene da 20 koldan prim teşviki, destek ve indirimi uygulanacak. İstihdamı hem artırmak hem de korumak için “Artı istihdam, istihdama dönüş prim desteği, 5 puanlık prim indirimi, engelli istihdam teşviki, ilave 6 puanlık prim indirimi, genç girişimci teşviki, sosyal hizmetlerden faydalanan çocukların istihdamı” başta olmak üzere yirmiye yakın başlıkta destek sağlanıyor.

Bu sene teşvikli yatırımlara istihdam desteği kapsamında, işçi başına aylık olarak en az altıncı bölgede 1234 lira, öbür bölgelerde de 733 lira teşvik uygulanıyor. Son bir senede istihdamda en yüksek artış sağlık hizmetleri, bina inşaatı, konaklama, perakende ticaret, giyim eşyaları üretiminde meydana geldi.

İMALAT, TOPTAN BAŞI ÇEKİYOR

İŞKUR aktif işgücü hizmetleri, mesleki eğitim kursları, işbaşı, girişimcilik eğitim programları binlerce gence, kadına iş kapısı açarken, işverenin de özellikli eleman bulmasını sağlıyor.

130 BİN PERSONEL ALINACAK

İş Yasası’na göre çalıştıracak devamlı, geçici yahut mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığı ile sağlanıyor. İşçi alım ilanları Kurum’un internet sayfasının açık iş ilanları bölümünde yayımlanıyor. Bugün itibariyle 130 bin açık iş ilanı bulunuyor. Açık işte, üretim-toptan, perakende-ticaret, konaklama ve yiyecek hizmetleri, inşaat-ulaştırma, depolama başı çekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.