İŞKUR sosyal çalışma programı şartları neler, İŞKUR başvurusu nasıl yapılır?

İŞKUR Yaz iş başvurusu nasıl yapılır? İŞKUR sosyal çalışma programı başvurusu nasıl yapılır? Üniversite öğrencilerinin okulların kapanmasıyla birlite her yıl yaz ayları boyunca para kazanabileceği işi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İŞKUR başlattı. İŞKUR üniversite öğrencilere iş başvurusu ne zaman sorusu da öğrencilerin merak ettiği bir diğer soru. Yaz tatilinde para kazanmak isteyen üniversite öğrencileri İŞKUR'un bu programına başvurmak istiyor. Detaylar haberimizde...

2020 İŞKUR yaz işi müracaat koşullarını merak eden üniversite öğrencileri İŞKUR’un internet sitesinde bulamadıklarını arıyor. Üniversite öğrencilerine yaz tatilinde para kazandırmak isteyen ve vakitlerini yararlı bir biçimde geçirmek isteyenler İŞKUR’un bu programıyla yaz iş olanağı buluyor. Peki 2020 İŞKUR yaz iş olanakları nelerdir, müracaat koşulları üniversite öğrencileri için nedir? İşte cevabı. ..

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILAMAZ?

Sosyal Çalışma Programı’na müracaat yapamayacak kişiler aşağıdaki gibidir:

Açıköğretim, yüksek lisans ya da doktora öğrencileri programa katılamaz.

18 yaşını doldurmamış üniversite öğrencileri müracaatta bulunamaz.

Başvuru tarihi ve programın düzenlendiği tarih aralığında başka bir işte çalışan, staj yapan yahut herhangi bir iş yerinden kısa vadeli sigortalılık kollarından sigortalılığı bildirilen öğrenciler katılamaz.

Başvuru ve programın düzenlendiği tarih aralığında aktif kaydı bulunmayan öğrenciler katılamaz.

Bahar dönemi dersleri bitmemiş öğrenciler katılamaz.

Yaz döneminde ders alacak öğrenciler programa katılamazlar.

2018-2019 eğitim senesinin ilk döneminde genel akademik not ortalaması, transkript 4’lük sisteminde 2’nin, YÖK’ün 4’lük sisteminde 53,33’ün ya da varsa öte yandan tespit edilen başarı puanının altında ortalaması olan öğrenciler programa katılamazlar.

04.11.1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Yayasına bağlı olmayan üniversitelerin öğrencileri programa katılamazlar. (KKTC ve yurt dışındaki üniversiteler)

ÇALIŞMA PROGRAMI MÜRACAATLARI VE DÜZENLENDİĞİ AYLAR

Öğrencilerin para kazanabilecekleri İŞKUR Sosyal Çalışma Programı genellikle öğrencilerinin okullarının son bulduğu Haziran ayından sonra başlamaktadır. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenmektedir. Fakat bu sene meydana gelen pandemi nedeniyle henüz müracaat tarihleri ve ne kadar süre ile düzenleneceği açıklanmamıştır. Söz konusu programa müracaat ayrıntıları ve tarihleri ise www.iskur.gov.tr adresi üstünden paylaşılmaktadır. Online kullanıcı girişi yapılarak programa müracaatlar yapılmaktadır.

PROGRAMA KATILAN ÖĞRENCİLER NE KADAR ÖDEME ALIR?

Üniversite öğrencileri programa katılım sağladıkları her gün için ortalama 71 TL ödeme almaktadır. Günlük çalışma süresi 8 saattir. Bu sürenin 7,5 saati çalışma ve yarım saati de mola süresidir. Haftalık çalışma süresi ise 3 gündür. Böylelikle öğrenci haftada 210 TL gibi bir miktar ödeme almaktadır.

Söz konusu ödemeler ise had edişlere ilişkin belgeleri ve maaş bordrosunu katılım sağlanan ayı izleyen ayın yedinci gününe kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne teslim eder. Kurum bu belgelerin tesliminden itibaren yedi gün içerisinde araştırmaları tamamlayarak oluşan giderleri yüklenicinin hesabına aktarır.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA MÜRACAAT KOŞULLARI NELERDİR?

Üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde para kazanabilmesi için başlatılmış olan İŞKUR Sosyal Çalışma Programı’nın müracaat koşulları aşağıdaki gibidir:

Temel olarak doğanın korunması, kültürel mirasın korunup tanıtılması, kütüphanelerin bakımı, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal bağlamda desteklenmesi görevlerinde alımlar yapılmaktadır.

Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere bütün yükseköğretim öğrencileri programa katılabilir.

Başvuruda bulunacak olan öğrencinin aktif bir lisans ya da önlisans kaydının olması gerekmektedir.

Vakıf ya da devlet farketmeksizin bütün öğrenciler müracaatta bulunabilecek.

Söz konusu çalışma programında “ilköğretim öğrencilerine İngilizce dersi vermek” gibi bir programa iyi derecede İngilizce bilenlerin katılmı beklenecek. “Endemik bitki türlerinin araştırılması” gibi bir programda ise doğa koşullarında güneş, toz yahut polen gibi etmenlere alerjisi olan kişilerin ise katılmaması beklenmekte.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMINA KİMLER KATILIR?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere tüm yükseköğretim öğrencileri katılabilir. Fakat katılamayacağı söylenen eğitim düzeylerinin yanı sıra kişinin aktif bir lisans yahut önlisans kaydının olması vaziyetinde programlara katılım mümkündür.

Sosyal Çalışma Programı kapsamında yapılacak işler nereden incelenecektir?

Program kapsamında yapılacak işler, programlar yayınlandığında program sorgulama sayfasında her bir program numarasının üstüne tıklanarak incelenebilecektir. Yapılacak işlerin incelenerek en doğru programa/programlara başvurulması önem arz etmektedir.

Örneğin;

• “İlköğretim öğrencilerine İngilizce eğitimi verilmesi” gibi bir işin bulunduğu programa belli bir seviyede İngilizce bilenlerin müracaat yapması beklenmektedir.

• “Tehlike altındaki endemik bitki türlerinin araştırılması” gibi bir işin bulunduğu programa doğa koşullarında güneş, toz yahut polen gibi etmenlere alerjisi olan kişilerin başvurmaması beklenmektedir.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı