İŞKUR açıkladı: 2019 yılında işsizlik maaşı 2031 TL olacak

İŞKUR 2019 yılında verilecek işsizlik maaşı tutarını açıkladı. Verilen bilgilere göre en yüksek maaş 2031 TL olacak ve en düşük maaş 1015 TL olacak. İşsizlik maaşına dair merak edilen bütün detayları bu haberimizde açıklarken, hangi durumda işsizlik maaşının alınamayacağını hakkında da bilgi veriyoruz.


İŞKUR açıkladı: 2019 yılında işsizlik maaşı 2031 TL olacak

Türkiye’de yıllar önce hem işçi hem de işverenin yanında olmak için kurulan İŞKUR, kısa zaman önce işsizlik maaşı vermeye başlamıştı. İŞKUR ile iş bulan ve işbaşı yapan vatandaş, herhangi bir sebep ile istihdam edildiği yerden çıktığında veya işine son verildiğinde işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı alacak kişiler için belirli kriterlerin en başında sigortalı çalışmak yer alıyor. Sadece işten atılanlar değil, haklı bir sebeple istifa edenlerde işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

EN YÜKSEK MAAŞ 2031 TL OLACAK

İŞKUR yetkilileri, 2019 yılında uygulanacak işsizlik maaşı ücretlerini kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan bilgilere göre en yüksek işsizlik maaşı 2031 TL olacak iken, en düşük maaş 1015 TL olacak. İŞKUR’dan alınacak işsizlik maaşı ücreti asgari ücrete değişiklik gösterecek. Şuanda devletin belirlediği asgari ücrete göre en yüksek maaş 2031 TL’dir ve bu oran en fazla yüzde 80 olabilecek. Askere gitmek için ücretsiz izin alan kişiler ise, teslim olana kadar İŞKUR tarafından işsizlik maaşı alabileceklerdir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN BUNLARI YAPMAYIN!

İşsizlik maaşı alan kişilerin belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Maaş alabilmek için en az 120 gün belirli bir iş yerinde çalışmanız gerekiyor ve aynı zamanda SGK’ya primlerinizin ödenmesi gerekiyor. Bunların dışında herhangi bir kurumdan alınan yaşlılık maaşı, askere alınma yada iş değiştirme gibi durumlarda İŞKUR’a bilgi verilmesi gerekiyor. Bilgi verilmemesi durumunda işsizlik maaşının alınamayacağını söylememiz gerekiyor.

Yazar: Yavuz Sabri

Yavuz Sabri
Yavuz Sabri 1986 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul'da Şehir Üniversitesi'nde tamamlayan Sabri, uzun yıllardır basın sektöründe görev almaktadır. Görsel medya üzerine uzmanlaşan Sabri, yazmış olduğu başarılı köşe yazılarıyla ilgileri üzerine toplamayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir

TUSAŞ ilk mobil oyununu IDEF 2019’da sergiledi

TUSAŞ ilk mobil oyununu IDEF 2019’da sergiledi

TUSAŞ'ın ürettiği ilk mobil oyun olan 'Operasyon:Anka' adlı oyun IDEF 2019'da ortaya çıktı. Oyunda Anka'nın güç ve yetenekleri sergilenirken, muhteşem bir hikaye bizleri bekliyor. Udo ve Otto Games tarafından geliştirilen oyun, yeni nesle ilham katacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.