İsim ve soyadı düzeltme başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecek!

İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad yahut soyadı düzeltilmesine ilişkin müracaatlar e-Devlet’ten yapılabilecek.
Takip et
İsim ve soyadı düzeltme başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad yahut Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Müracaatların Alınması” hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı.

17.10.2017 tarihinde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunununda yapılan düzenleme neticesi kişinin iki sene içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Yasası’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası yahut düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan mana değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önü açılmıştı.

SÜRE 3 SENE DAHA UZATILDI

6 Aralık 2019 tarihinde Bazı Yasalarda ve 375 Sayılı Yasa Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Yayasına eklenen geçici madde ile tespit edilen süre 3 sene daha uzatıldı.

Öte Yandan maddenin geçerliliği için tespit edilen sürenin bitmesi üstüne tekrar bir müddet uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde yasa değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi sağlandı.

Bunun yanı sıra maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen isimlerinde mahkeme kararı aranmaksızın il yahut ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine imkan tanındı.

275 BİN 808 KİŞİ SOYADINI, 121 BİN 65 KİŞİ İSE İSMİNİ DÜZELTTİ

Yapılan bu düzenlemelerle ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçlerde kısaltıldı. Bu sayede 2017 senesinden bugüne kadar 275 bin 808 kişi soyadını, 121 bin 65 kişi ise adını düzeltti.

Yazım ve imla hatası yahut düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan mana değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadlarının il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine imkan sağlayan uygulamadan vatandaşlarımız 6 Aralık 2022 tarihine kadar yararlanabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.