IŞİD Savaşçısının Karısı ve Çocukları Ülkesine Dönebilecek!

Almanya’da Berlin mahkemesi, emsal bir karara imza attı. IŞİD teröristi bir savaşçının Alman karısı ve üç çocuğu özgürce ülkesine dönebilecek.

Almanya’da bir Berlin mahkemesi, devletin resmi olarak IŞİD teröristi ilan attığı adamın eşinin ve çocuklarının özgürce ülkelerine dönebileceklerine karar verdi. Dava devletin, kadına ve çocuklarına yardım etmeme kararının ardından, kadının ailesi tarafından açılmıştı. Almanya, ilk kez böyle bir karara imza attı.

Mahkeme aldığı kararda, çocukların Suriye’deki al-Hol mülteci kampında kalmaları durumunda sağlıklı büyüyemeyeceklerine karar verdi ve annenin de çocuklarıyla birlikte Almanya’ya dönebileceğine hükmetti. Şimdiye kadar Almanya, bazı çocukların anneleri olmadan Almanya’ya dönebilmelerine izin veriyordu. Fakat Almanya, IŞİD kontrolünde yaşamış kadınların radikalleşebilmelerinden korktuğu için, ülkelerine geri dönmelerine izin vermiyordu. Bu durum devletin, Alman halkını korumak için aldığı bir tedbir olarak görülüyordu.

HAKLARINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMAYACAK

IŞİD’e katıldıktan sonra Almanya’ya dönen erkekler, istisnasız bir şekilde terörist oalrak değerlendirilip, soruşturmaya tabi tutuluyor. Ancak savcılar, kadınlar için 2014 ve 2017 yılları arasında daha fazla kanıt arama eğilimindeydiler. Daha sonra 2017 Aralık ayında alınan bir kararla, IŞİD’e katılan herkesin kadın ve erkek ayırmaksızın farklı muamele görmeyeceği açıklanmıştı. Almanya, IŞİD’in doğuşundan bu yana ilk kez böyle bir karara imza attı ve Aşağı Saksonya doğumlu kadın ile 8,7 ve 2 yaşındaki çocuklarının ülkeye özgürce geri dönebileceklerine karar verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı