adplus-dvertising

İşe Giriş Sağlık Raporu

1 Eylül 2022, 11:16 tarihinde eklendi
İlk işe girişlerde gerekli olan bir sağlık belgesidir. Sağlık raporu alınması sağlığın yerinde olduğu hakkında işverenlere bilgi amacıyla alınır.
Takip et
İşe Giriş Sağlık Raporu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Herhangi bir sağlık kuruluşuna gidilerek detaylı bir taramadan geçilmesi halinde verilecek belgedir. İşe girişlerde gerekli olmasından alınması önem taşır.

Sağlık Raporu Neden İstenir?

İş sınıflarında çalışabilmek için sağlığının elverip vermediği hakkında bilgi edinilmesi amacıyla istenmektedir.

Sağlık Raporu Ne Zaman Yapılır?

İşe ilk girişlerde, iş yerinden sağlık sorunları nedeniyle ayrılarak tekrar geri dönme gibi durumlarda yapılması ön görülmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Zorunlu mu?

İş yerlerinde çalışılabilmesi için iş güvenliği tarafından zorunlu tutularak mutlaka bulunması gereken bir belgedir.

Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Az tehlikeli işlerde 5 yıl, tehlikeli işlerde 3 yıl, çok tehlikeli işlerde 1 yıl geçerliliği olup hiçbir işe giriş sağlık raporu bulunmadan başlanmaması önemlidir.

Check up Öncesi Hazırlık

Check up sağlık taraması yaptırılması önem taşırken öncesinde mutlaka bir ön hazırlık yapılmalıdır. Aile geçmişinin gözden geçirilmesi, taramanın gerekliliği, soruların not alınması, sağlık taraması yapılacak yerin araştırılması ön hazırlık aşamalarıdır.

Check up Nedir?

Sağlık sorunu olmayan kişilerin olası hastalıklara yakalanma riskleri ve önlemlerin alınması için check up yanı sıra erken dönemde teşhis edilebilmesi için uygulanan bir sağlık taramasıdır.

Check up Neleri Kapsar?

check up sağlık taramaları genel olarak tetik ve tahlilleri kapsarken aynı zamanda kan sayımları, akciğer grafisi, ultrason, tam idrar ve sedimantasyon gibi incelemelerin de yapılmasını içerir.

Check up Nasıl Yapılır?

Sağlık taraması kararının verilmesinin ardından paket programların belirlenmesi için randevu alınır. Hasta tüm tetkiklere hazırlanarak süreç başlar. Aç karnına yapılması önem taşır. Sürecin sona ermesinin ardından hazırlanan raporlar uzman doktorun değerlendirmesine sunulur.

Check up Paketleri Nelerdir?

Kadın ve erkeklere uygulanmak üzere farklılık gösteren sağlık taraması paketleri hastanelerin sistemlerine ve hastanın durumuna göre de farklılık göstermektedir.

Check up Ne Kadar Sürer?

Sağlık taramasının programına ve paketlerine göre aynı gün içinde sonuçlanabilirken bazı durumlarda birbirini takip eden günlerde devam edebilir.

Check up Neden Yaptırmalısınız?

Sağlıklı olan bireylere uygulanması gereken taramalar olası bir hastalığa yakalanma riskini, bir hastalığın erken dönemde teşhisi ve önleminin alınması açısından önem taşır.

HPV Nedir?

HPV testi yaptırılarak tespiti sağlanan ve cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. Rahim ağzı kanserine neden olurken aynı zamanda genital bölgede siğillerin oluşmasına neden olur.

HPV Virüsü (Sürüntü) Nasıl Alınır?

Virüsün tespit edilebilmesi için hpv testi sürüntü alınması gereklidir. Vajina içerisinde yer alan sıvıdan pamuklu ince bir çubuk yardımıyla sürüntü alınması sağlanır. Bu sayede virüsün varlığı kolaylıkla tespit edilebilir.

HPV Testi Nasıl Uygulanır? Kimlere Uygulanmalı?

Test uygulanabilmesi için kişilere cerrahi bir müdahale ya da kan yoluyla bir işlem uygulanmaz. Vajinadan bir sürüntü örneği alınması yeterlidir. Anormal hücre değişiklikleri, yaygın siğil oluşumu ve şüpheli bir cinsel birleşme düşünülen durumlarda uygulanması önerilir.

HPV Nasıl Bulaşır? Kimlerde Görülür?

HPV virüsü yaygın bir şekilde cinsel yolla bulaşır. 20-30 yaş arası kadınlarda sıklıkla görülmekte olup 30 yaş üzerinde olan kişilere test yapılması önerilir.

HPV Pozitif Ne Demek? HPV Negatif Ne Demek?

HPV negatif değerlerde ise virüs varlığı yok demek iken pozitif olması anlamında virüsün varlığının tespit edilmesi ve kanser teşhisi konulması için bir jinekolog muayenesi gereklidir.

HPV Pozitif Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü genel olarak belirti vermeden gelişen bir virüs olup bazı durumlarda boğaz ağrısı, siğillerin büyümesi, nefes almada zorluk ve kulak ağrısı belirtileri gösterebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.