İşçilerin Ölüm Oyunu Kamerada!

5 katlı bir binada mantolama yapan işçiler saatlerde durdukları iskelede hiçbir güvenlik önlemi almadı, baret ve ip takmadan çalışıp yemeklerini de iskelede yedi.

Esenyurt’ta görenlerin yüreklerini ağızlarına getiren bir görüntü kameralara yansıdı. Kaymakamlık ve belediye binasının hemen karşısındaki 5 katlı bir apartmanın mantolama yapan iki işçinin hiçbir güvenlik tedbiri almadan derme çatma iskeleye tırmanması ve burada saatlerce kalması izleyenleri korkuttu. Güvenlik ipi, baret ve koruyucu yelek gibi hiçbir önlemleri olamadan çalışan işçilerin rahatlığı ise şaşırttı.

Çevredekilerin uyarılarını da dikkate almayan işçiler, makara sistemi ile yanlarına çektikleri öğle yemeklerini de bu tehlikeli şartlar altında yedi. Hatta bununla da yetinmeyen işçiler yemek sonrası yine aynı yerde çay ve sigara keyfi yaptı. Görenlerin “Bu kadar da olmaz” dediği görüntü sabahtan akşama kadar devam etti.

RAKAMLAR HER ŞEYİ ORTAYA KOYUYOR

Geçen yılın verileri ise işçilerin tedbirsiz çalışmasının acı sonuçlarını gözler önüne seriyor. Buna göre 2018’de yaşanan ve ölümle sonuçlanan bin 923 iş kazasının tam 438’i yol yapımı ya da inşaat çalışmasında meydana geldi. Son yıllarda tavan yapan inşaat sayısı ile İstanbul bu sırada da birinciliği koruyor. Geçen sene İstanbul’da yaşanan iş kazalarında tam 226 işçi hayatını kaybetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı