İşçiler ilave tediye için Kurban Bayramı'nı bekliyor!

Kamu işçilerine her yıl dört taksitte ödenen 'ilave tediye'nin iki taksiti ödendi. Üçüncü taksitin bu yıl 31 Temmuz'da başlayacak Kurban Bayramı öncesinde ödenmesi konusunda beklenti oluştu.
Takip et
İşçiler ilave tediye için Kurban Bayramı'nı bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamu işçilerine her sene 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye dört taksitle ödeniyor. Bu senenin ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak’ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs’ta ödendi.

İlave tediyenin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin ise geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ağustos ve aralık aylarında ödenmesi bekleniyor.

Henüz tediyelerin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin ödenme tarihi netleşmedi. Fakat bu sene Kurban Bayramı 31 Temmuz’da olması sebebiyle tediyelerin üçüncü taksiti bayram öncesinde ödenebilir.

Böyle olursa kamu işçileri bayram öncesi ilave tediyelerini alabilirler. Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek.

İlave tediye nedir?

6772 sayılı yasa kapsamında kamu işçilerine senede 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye yasayla güvence altına alınmış bir haktır ve tüm kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer verilen genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan kurumlarda kadroya geçen işçilere senede 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

13 günlük ücret kadar

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üstünden hesaplanıyor. 2020 senesinin üçüncü taksiti olan ağustos ayı tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek.

İlave tediyeye asıl olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları yahut primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmamaktadır. İlave tediyenin hesabı işçinin asıl ücretinin aylık toplamına göre yapılmaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.