İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Kamu kurumlarında çalışan işçi ve memurların maaşlarının bayramdan önce arefe gününde yatacağı açıklandı. Emekli ikramiyelerinin de bayram öncesi verilmesi için hazırlıklar devam ediyor. Ayrıca pandemi döneminde geçim sıkıntısı yaşayan 2 milyonun üzerinde aileye de nakdi destek ödemesi yapılacak.
Takip et
İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bireysel ve aile ekonomisine ilişkin çok mühim son dakika haberleri peş peşe geldi. Erdoğan’ın açıklamasının sonrasında Tam kapanma dönemine denk gelen Ramazan Bayramı öncesinde kamuda çalışan memur, işçi, sözleşmeli personel de dâhil olmak üzere 4 milyon 100 bin çalışanın maaşları 10 Mayıs’ta hesaplara yatırılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan imzalı genelgeye göre sözleşmeli personel, işçi ve öbür personelin maaşları da aynı tarihte hesaplarda olacak.

İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, Erdoğan geçen hafta memur maaşlarının erken ödeneceğini ve 10 Mayıs’ta hesaplara yatırılacağını duyurmuştu. Banka hesaplarına aktarılan aylıkların alakalı bankalarca personele zamanında ödenmesi sağlanacak. Ödenecek aylıklar yasal kesintiler yapılmak suretiyle muhasebeleştirilecek.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK? İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Aylıklardan yapılan kesintiler önceki aylarda olduğu gibi yasal süresinde gönderilecek. Aksamaya meydan verilmemesi konusunda alakalı birimlerce tüm önlemlerin alınması uyarısı yapıldı. Emeklilere, Ramazan Bayramı öncesinde üç sene sonra ilk defa bin 100 lira olarak zamlı ödenecek emekli ikramiyelerine ilişkin takvimin hafta başında netleşmesi bekleniyor.

İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ikramiyeleri 12 Mayıs’a denk gelen arefeden önce ödenmesi için hazırlık yapıyor. Bu kapsamda emekliler bin 100 lira, ölüm aylığı alanlar (yüzde 75) 825 lira, ölüm aylığı (yüzde 50) 550 lira alacak. Yeni emeklilerin ikramiyesi aylıklarının bağlandığı tarihte hesaplarına yatırılacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ TAKVİMİ NETLEŞİYOR İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Emekliler ve memurlar temmuzda da senenin ikinci zammını alacak. Ocakta yapılan 8.6’lık zamdan sonra temmuzda oluşacak altı aylık enflasyon verisine göre maaşlar artırılacak. Emekliler aynı zamanda 23-24 Temmuz’daki Kurban Bayramı öncesinde de ikinci bin 100 liralık bayram ikramiyesini alacak. Emeklilerin sayısı dosya bazında 12.5 milyon kişiyi buluyor.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Kamuda çalışanların sayısı 4 milyon 100 bini geçti. Kamu görevlilerinin sayısı 3.4 milyon olurken 700 bin de işçi görev yapıyor.

Sendikalar memur maaş zamları ve kamu işçilerinin iki senelik ücret zamları için hükümet ve işveren kesimi ile masaya oturacak ve görüşmeler bir ay sürecek. Türk-İş ile anlaşmanın da bu ay ya da haziranda imzalanması bekleniyor.

İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Öbür yandan nakdi destekle alakalı de birinci ağızdan son dakika haberleri geldi. Tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi hanelere destek olmak için ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ isimi altında yeni bir yardım programı başlattıklarını belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, söz konusu yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın sebebiyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik olarak ve öte yandan müracaata gerek olmaksızın yapılacağını söyledi.

“BİN 100 LİRA DESTEK SAĞLANACAK” İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile müracaata gerek olmaksızın 2 milyonun üstünde haneye ulaşacaklarını kaydeden Bakan Yanık, “Bir önceki sosyal destek programımızın müracaatlarını e-Devlet üstünden almıştık.

Daha önce e-Devlet üstünden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından belirlenmiş 2 milyonu aşkın haneye hane başı bin 100 lira tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“YAŞLI VE ENGELLİ MAAŞLARI DA TAM KAPANMA SOSYAL YARDIM PROGRAMI ÖDEMELERİ İLE BİRLİKTE YAPILACAK” İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Bakanlık son dakika açıklamasında destek ödemelerinin, daha önce e-Devlet müracaatlarında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, müracaatlarında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağını bildirdi. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri Ramazan Bayramı’na kadar konutlarına teslim edilecek.

Öte Yandan aynı dönemde ödemeleri düzenlenen 2022 sayılı Yasa kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıkları da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleri ile beraber yapılacak.

İşçi ve memur maaşları arefe gününden önce yatacak!

Bakan Derya Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği vaziyetinin e-Devlet kapısı üstünden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümden kontrol edilebileceğini hatırlattı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.