İşçi, memur, emekli hepsi TÜİK’den gelecek enflasyon rakamlarını bekliyor!

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklayacağı haziran enflasyon verisiyle senenin ilk 6 ayına ait enflasyon rakamı ortaya çıkacak. İşçi, memur ve emeklileri yakından ilgilendiren oranlar, ücret, maaş ve aylıklara yapılacak zamda belirleyici olacak.
Takip et
İşçi, memur, emekli hepsi TÜİK’den gelecek enflasyon rakamlarını bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haziran ayı enflasyon verisi, TÜİK tarafından 5 Temmuz’da açıklanacak. Böylece senenin ilk 6 ayına ait enflasyon oranı da tespit edilecek.

İşçi, memur ve emeklileri yakından ilgilendiren ocak-haziran dönemi enflasyon rakamı, milyonlarca kişinin gelirini doğrudan ve dolaylı etkileyecek.

Beş aylık enflasyon yüzde 6,39

Enflasyon oranının doğrudan etkileyeceği kesimlerin başında işçi, memur ve emekliler gelecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 senesinde 3+3 zam kararı vermişti.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) mayısta bir önceki senenin aralık ayına göre yüzde 6,39 arttığı dikkate alındığında, memur maaşlarına enflasyon farkı gündeme gelecek. Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

6 aylık enflasyon oranında zamlanacak

Ortalama 8,5 milyon işçi emeklisi ve hak sahibinin aylıkları da bu senenin ilk 6 aylık enflasyon rakamıyla tespit edilecek. İşçi emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Öbür yandan, söz konusu döneme ait enflasyon verisi, kamudaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2021-2022 senelerinde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nde de dikkate alınacak.

Pazarlık görüşmelerinde, taban ücret, skala farklılıklarının yanında 6 aylık enflasyon rakamı da kritik madde olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.