adplus-dvertising

İşbaşı eğitim programına başvuru nasıl yapılır? Şartlar…

Dün toplanan kabinede ekonomiye yönelik mühim konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işbaşı eğitim programıyla alakalı açıklamaları ardından ayrıntılar merak edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon ve yükselen fiyatlar karşısında vatandaşa desteklerinin süreceğini söyleyerek, işbaşı eğitim kapsamında 3 yahut 6 ay prim desteğinin bakanlık tarafından karşılanacağını belirtti. Peki, İşbaşı eğitim programı nedir, koşulları neler? İşte ayrıntılar..
Takip et
İşbaşı eğitim programına başvuru nasıl yapılır? Şartlar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiyle alakalı mühim açıklamalarda bulundu. İşbaşı eğitim programı nedir sorusu ise Erdoğan’ın açıklamaları sonrası gündeme geldi. Ek istihdama destek sağlanması yönünde atılan en mühim adımı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işbaşı eğitimi kapsamında 3 yahut 6 ay işçilerin sosyal prim desteklerini Çalışma Bakanlığının karşılayacağını belirtti.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“İş başı eğitim kapsamında mevcut çalışanların işe alacakları her işçinin 3 yahut 6 ay kapsamında sosyal prim desteklerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak. İşverenlerimizi istihdam garantili yeni işbaşı programımızdan yararlanmaya çağırıyorum.”

Öte Yandan işbaşı eğitim programı şu şekilde tanımlanıyor; Mesleki deneyimi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak maksadıyla işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir. Öte Yandan, program ile beraber işverenler işe alacakları kişileri, kendi işyerlerinde yetiştirmektedirler.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI KOŞULLARI NELER?

İŞKUR’un internet sitesinde işbaşı eğitim programı koşulları şu şekilde açıklanıyor;

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak

15 yaşını tamamlamış olmak

İşverenin birinci yahut ikinci derece kan hısımı yahut eşi olmamak

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa müracaat yapan işverenin çalışanı olmamak

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak

Emekli olmamak

Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Bütün ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Öte Yandan, işsizlik ödeneği alanlar da program katılımcısı olabilmektedir.

En az 2 sigortalı çalışanı bulunan, Kuruma kayıtlı olan ve mevzuatta yer verilen öbür koşulları sağlayan ve tespit edilen sektörlerde faaliyette bulunan işverenler, sigortalı sayılarının %30’una kadar katılımcı talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında işverenlerin en az %50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda işverenlerin, programa katılanların en az %50’sini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmesi gerekmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.