İşadamı Doğan Çelik Libya’da büyük hamle yaptı!

2011 yılında yaşanan bazı olumsuzluklar ve stratejik hatalar sebebiyle uzun zaman araları bozulan Türkiye-Libya ilişkileri, şimdi yeniden her iki ülke arasında sergilenen karşılıklı...
Takip et
İşadamı Doğan Çelik Libya’da büyük hamle yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2011 yılında yaşanan bazı olumsuzluklar ve stratejik hatalar sebebiyle uzun zaman araları bozulan Türkiye-Libya ilişkileri, şimdi yeniden her iki ülke arasında sergilenen karşılıklı iş ortaklığı ve yatırımlar ile yeniden güçlendiriliyor. Türkiye’nin dış politikasına önem veren ülkenin önde gelen yatırımcı holdinglerinden Büyük Avrasya Holding, Libya Hükümeti yöneticileriyle bir araya gelerek, yatırım maliyeti ilk etapta 180 Milyon dolar olan alt ve üst yapı çalışması ile 4 otelin işletmeciliği yatırımlarına talip oldu. Toplam maliyetin 1 buçuk milyar olduğu her iki yatırımlar için ilk imzalar atıldı.

İşadamı Doğan Çelik Libya’da büyük hamle yaptı!

Doğan Çelik ve Libya Devlet Başkan Yardımcısı Ahmet Muaytık

Daha önce yaşanan bazı siyasi sorunlar nedeniyle uzun ara kopuk olan Türkiye-Libya ilişkileri, şimdi her iki ülkenin istikşafi temasları, işbirliği ve diyaloğu ile yeniden büyük bir ivme kazanıyor. Türkiye-Libya ilişkilerinin olumlu yönde yeniden yüksek seviyelere taşınması ve her iki ülke arasında yaşanan olumsuzlukların iyileştirilmesi, sorunların diyalog ve yatırım yoluyla ele alınması amacıyla bir dizi çalışma başlatan Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Büyük Avrasya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Çelik, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Devlet Başkan Yardımcısı Ahmet Maynık ile bir araya gelerek, Libya’da mevcut 4 otelin işletmeciliği ile alt ve üst çalışmalarına talip oldu. Büyük bir dostluk ortamında geçen iş görüşmelerinde anlaşmaya varılarak, ilk etapta 180 milyon dolar maliyetindeki alt ve üst yapı çalışmaları yatırımların ilk imzaları atıldı. Türk yatırımcının Libya’ya yapacağı yatırımların toplam maliyeti ise 1 buçuk milyar dolar…

“LİBYA İLE GELİŞEN İLİŞKİ VE DOSTLUĞUMUZU YATIRIMLARLA TAÇLANDIRMAK İSTİYORUZ”

Uzun süre Libya’da yaşanan iç savaş sebebiyle orada iş yapan Türk yatırımcı firmaların çekilmek zorunda kaldığını, şimdi yeniden Türkiye ve Libya ülkeleri arasında başlayan dostluk ve ilişkileri yatırımlarla taçlandırmak istediklerini belirten Büyük Avrasya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Çelik, “Libya ile Kaddafi döneminden sonra gelişen durum üzerine ilişkilerimiz bozuldu. Türkiye- Libya ilişkileri ve burada yürüttüğümüz bütün çalışmalar, ülkede uzun süre süren iç savaş sebebiyle sona ermişti. Yaklaşık 7 yıl boyunca bu sebeplerden dolayı Libya ve Türkiye ilişki geliştirilemedi. Uzun zamandır orada iş yapan Türk firmaları Libya’dan çekilmek zorunda kaldılar. Türk firmalarının ciddi anlamda zararları oldu. Birçoğu ödemelerini alamadılar, makine ve teçhizatlarını orada bırakmak zorunda kaldılar, şantiye ve işyerleri yakıldı, yıkıldı. İki ülke arasındaki ilişkiler tamamen koptu. Libya yeni durum üzerine tamamen Amerika, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerin sömürgesi haline geldi. Bütün bunlar olurken biz Libya ulusal mutabakat hükümeti ile geliştirdiğimiz özel dostluklar ve ilişkiler sayesinde tekrar ikili ilişkiler kurduk. Bu gelişen ilişki ve dostluklar sayesinde Libya’da iş yapmak için girişimlerde bulunduk. Büyük Avrasya Holding olarak hiç bir Türk firmasının iş yapamadığı bir zamanda 180 milyon dolarlık ilk etapta alt ve üst yapı iş anlaşması yaptık. Bunun yanında 4 Otel işletmeciliğine talip olduk. Ağustos ayı içerisinde bu 4 Oteli faaliyete geçireceğiz. Bu anlamda çalışmalarımız devam etmektedir. Libya’da yürüttüğümüz ve talibi olduğumuz işin miktarı toplamda 1 buçuk milyar dolardır, bu işe başta Amerikalılar olmak üzere Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar ve Almanlar da talip. Ancak kişisel dostluklarımız ve ilişkilerimiz sayesinde ilk etabı olan 180 milyon dolarlık alt ve üst yapı yatırım çalışmaları bölümünü imzaladık, geri kalan tüm bölümlere de talibiz, görüşmelerimiz devam etmektedir. Hem ülkemiz için hem milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İşadamı Doğan Çelik Libya’da büyük hamle yaptı!

“LİBYA İLE TARİHTEN GELEN İLİŞKİLERİMİZİN GÜNÜMÜZE DAHA İYİ TAŞINABİLMESİ İÇİN KÖPRÜ OLMA GÖREVİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Libya’ya yapılmak istedikleri yatırımların esas amacının Türk ekonomisine katkı sağlamak ve döviz girdisini çoğaltmak olduğunu belirten Çelik, “Esas amacımız sadece Libya’dan iş almak değil, ülkemizin krizde borçlu bugünlerde döviz girdisini sağlamak ve az da olsa krizin atılmasına yardımcı olmaktır. Ülke ekonomisine katkı sunmak yeni Türkiye’de krizlerin olmadığı huzur ve refahın olduğu bir dönem arzu ediyoruz, bunun için elimizden gelen tüm gayretleri sarf ediyoruz. Kurulan yeni kabine ile inşallah dış ilişkilerimiz daha da gelişecek ve yurt dışından daha çok iş alıp ülkeye daha çok döviz getirmeyi amaçlıyoruz. Libya bizim için çok önemlidir. Tarihte de hep önemli olmuştur. Bundan sonra da önemini devam edecektir. Yeni Türkiye döneminde Libya ile daha çok ilişkiyi geliştirip daha çok iş almak bütün gücümüzle o bölgede çalışacağız. Libya ile tarihten gelen ilişkilerimizin günümüze daha iyi taşınabilmesi için köprü olma görevini sürdürmeye devam edeceğiz. Dünyanın en iyi petrolünün çıktığı Libya’ya kabus gibi çöken ve iktidarsızlığı iç savaşı körükleyen bu Egemen sömürge güçlerinin kurduğu sömürge düzenine son verebilmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Libya da meydanı Libyayı cehenneme çevirip savaş alanına döndüren bu sömürge güçlerine bırakmamalıyız, risk alarak o bölgede iş yapmalıyız. Libyalı’ların yanında olmalıyız. Libya’da bize desteğini esirgemeyen ulusal mutabakat heyetine şükranlarımızı sunuyoruz. Libya ve Türkiye kardeş iki ülkedir ve öyle kalacaktır.” Dedi.

İşadamı Doğan Çelik Libya’da büyük hamle yaptı!

Kaynak: siirtpress.com

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.