adplus-dvertising

İş değil, işçi yok

1 Eylül 2022, 10:57 tarihinde eklendi
Adana’da kebapçılar, aylık asgari ücretten yüksek maaş verip, sigortasını da yaparak çalıştıracak eleman bulamıyor. Usta yetişmediğini söyleyen kebapçılar, gelecek dönemlerde daha çok sıkıntı çekmemek için çözüm bekliyor.
Takip et
İş değil, işçi yok
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin gastronomi alanında en mühim şehirlerinden olan Adana’da başta kebapçılar olmak üzere birçok işletmede eleman sıkıntısı meydana geliyor. Pandemi döneminde birçok eleman sektör değiştirdiği için şu anda kebapçılar ayda asgari ücretten fazla maaş verip, sigortasını da yaparak çalıştıracak garson, komi, bulaşıkçı, usta ve kurye bulamıyor. Birçok alanda işe ihtiyacı olduğu için insanların çalışabildiğini söyleyen sektör temsilcileri, kebap ustası yetişmediği için çok sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

İş değil, işçi yok

“Herkes masa başı iş istiyor”

Şehirde ortalama 30 yıldır kebapçılık yapan Yaşar Aydın, pandemi döneminden sonra çalıştırtacak eleman bulamadıklarını belirterek, “Bu sektörde usta yetiştirmek artık çok zor. Usta yetişmiyor. Pandemiden sonra insanlar kolaya alıştı. Çalışmak istemiyorlar. Masa başı iş istiyorlar. Ondan sonra da iş yok diyorlar. Bizde usta bulamıyoruz, eleman bulamıyoruz. Çok zor vaziyetteyiz. Herhalde kredi alımları da çok basitmiş. İnsanlar krediyi çekip gün gün geçiştiriyorlar, çalışmıyorlar. Çalıştıramıyorsun kimseyi, bulamıyorsun” diyerek konuştu.

İş değil, işçi yok

Eskiden kendilerinin dayak yediği halde çalıştığını anlatan Yaşar Aydın, “Şimdi çalışma sistemi öyle bir bozuldu ki bunu anlatmak mümkün değil. Ben ömrümce bu şekilde bir şey yaşamadım. Bizim kafamıza kepçeyle ustamız vuruyordu, biz gene çalışıyorduk. Şuanda ki elemanlara ‘Şunu şuradan alır mısın’ diyemiyorsun. Dediğin zaman zoruna gidiyor” ifadelerini kullandı.

İş değil, işçi yok

“Eleman bulamıyor, biz çalışıyoruz”

Asgari ücretten fazla maaş ve yemekten yana işçilerin problemi olmadığını anlatan Aydın, “Lokanta sektörü asgari ücretten fazla maaş veriyor. Öte Yandan dışarıda çoğu insan maaşının yarısını yemeğe veriyor fakat burada yemekte bizden. Çay, kahve ve tatlıda bizden. Gene de eleman bulamıyoruz. Biz çalışıyoruz”

İş değil, işçi yok

Ortalama 1 ay sonra bitecek turizm sezonundan sonrada eleman sıkıntısı çekeceklerini anlatan Aydın, sıfırdan usta yetiştirmenin artık olanaksız hale geldiğini kaydederek, şunları belirtti: “Kış aylarında hiç rahat edemiyoruz. Adam, ‘Ben yazın giderim günübirlik çalışırım. Kış aylarında da yatarım’ diyor. Usta yetiştirmek olanaksız hale geldi. Eskiden adam çocuğu gönderip eti senin, kemiği benim diyordu. Şuanda onlar kalmadı. Ben meslek öğreneyim diyen artık yok. Masa başı iş olursa herkes çalışmak istiyor. Yan gelir yatar Osman, ne oldu bizim bostan. Maalesef bu şekilde oldu bizim işler.”

İş değil, işçi yok

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.