İranlı Otomobil Devi Hodro (Khodro) Van’da Fabrika Açıyor

İranlı otomobil devi Hodro (Khodro) Company, Van’da fabrika açmaya hazırlanıyor. Fabrikada ilk aşamada bin kişi istihdam edilecek.

İranlı iş insanları, uygulanan yaptırımların etkilerini hafifletebilmek için yatırımlarını Türkiye’ye yaparken, Orta Doğu’nun en önemli araç üreticisi pozisyonundaki İran’ın Khodro Company şirketi de Van’da fabrika açmak için çalışmalara başladı.

VAN’DA 50 HEKTAR ALAN TAHSİS EDİLECEK

Bu çerçevede, bir süre önce yanındaki heyetle Van’a giden firmanın CEO’su Farshad Moqimi, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim ve şehirdeki iş dünyası temsilcileriyle bir görüşme yaptı. Ardından, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi görevlileri ile bir araya gelen Moqimi’nin “Van’da otomobil fabrikası açma kararı verdiklerini” söylemesi, şehirde heyecan uyandırdı.

BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde verilecek 50 hektarlık alana açılması düşünülen fabrikada, ilk aşamada yaklaşık bin kişinin çalışması düşünülüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı