İran’ın Suriye’de destelediği 3 bölge havadan vuruldu!

Suriye’de Irak sınırına yakın El Bukemal ilçesinde Beşşar Esed rejimi saflarında yer verilen İran destekli terörist gruplara ait 3 askeri noktaya hava saldırısı düzenlendi. Saldırıyı yapan SİHA’ların hangi ülkeye ait olduğu belirlenemedi.
Takip et
İran’ın Suriye’de destelediği 3 bölge havadan vuruldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Deyrizor iline bağlı El Bukemal ilçesinin doğusunda İran destekli gruplara ait 3 askeri nokta hava saldırısıyla hedef alındı.

Hangi ülkeye ait olduğu henüz tespit edilemeyen SİHA’larla yapılan saldırılar neticesinde 7 patlama sesi duyuldu.

Bölgedeki kaynaklar, patlama sesinden önce uzun bir müddet uçuş gerçekleştiren Smotorunun sesinin işittiğini söyledi.

Saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu söylendi.

Hava saldırılarından ortalama yarım saat önce terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinde olan Haseke iline bağlı Şeddadi beldesindeki gaz sahasına roket saldırısı düzenlenmesi dikkati çekti. Saldırıda 3 araç yandı.

Esed rejimi saflarında yer verilen İran Devrim Muhafızlarının Elbukemal ilçesindeki üssüne 14 Haziran’da ve 3 aracına 15 Eylül’de hangi ülkeye ait olduğu tespit edilemeyen savaş uçaklarınca hava saldırısı düzenlenmişti. İki saldırıda 3 kişi ölmüş, 4 kişi yaralanmıştı.

İRAN DESTEKİ GRUPLARIN DEYRİZOR’DAKİ VARLIĞI

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran’dan Lübnan’a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün’den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu şehirden geçiyor.

Deyrizor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya’nın yardımıyla Kasım 2017’de DEAŞ’ın çekilmesinin sonrasında Esed rejiminin eline geçti.

Rejimin kara kuvveti haline gelen İran destekli yabancı terörist gruplar, yoğun biçimde Deyrizor’da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor’da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli gruplara, İran Devrim Muhafızları Ordusu üyeleri komuta ediyor.

Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları ise ABD destekli terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinde bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.