İran’ın Ermenistan’a gönderdiği yardım krize sebep oldu!

İran, Azerbaycan’ın bilgisi dışında Laçin koridorunu kullanarak son 2 aydır bölgedeki Ermenilere TIR’lar dolusu malzeme ve akaryakıt gönderdi. İran öte yandan, Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan’ın “3 Kardeş” tatbikatına tatbikatla yanıt verdi.
Takip et
İran’ın Ermenistan’a gönderdiği yardım krize sebep oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan’a silah yardımı yapan İran, bu tavrını sürdürüyor. İran TIR’ları ile akaryakıt tankerleri Azerbaycan’ın bilgisi dışında Temmuz ve Ağustos aylarında Karabağ’a girerek Laçin koridoru üstünden Hankendi’deki Ermenilere yardım götürdü. Geçiş için Rus barış kuvvetlerinin geçici olarak konuşlandığı bölgeler kullanıldı.

İRAN ÜZERİNDEN 70 TIR HANKENDİ’YE GİRİŞ YAPTI

11 Temmuz’dan 8 Ağustos’a kadar ne taşıdığı bilinmeyen İran tırları, Laçin koridoru üstünden Hankendi’ye 70 defa giriş çıkış yaptı. Azerbaycan makamları İran’ın Azerbaycan Büyükelçisi Seyyid Abbas Musavi Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi fakat sonuç alamadı. 11 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında da nakliyat devam etti. Bu tarihler arasında da Hankendi’ye 58 TIR giriş çıkış yaptı. Bu TIR’lardan kimileri tanınmamak için Ermeni plakaları taktı. Laçin koridorunda vaziyeti kontrol etmekle sorumlu olan Rus kuvvetleri gene ihlalleri görmezden geldi.

İran’ın Ermenistan’a gönderdiği yardım krize sebep oldu!

SEVKİYATLAR DA DURMADI

Diplomatik Tahran’ı tekrar uyaran Azerbaycan, bölgeye karakol kurarak İran’dan gelen kamyonları denetlemeye başladı. Bazı TIR şoförleri gözaltına alındı, İran’ın girişimleri ile geri bırakıldı. Rus Barış Kuvveti’ne de bir mektup yazılarak “Karabağ’a kaçak yük geçişine izin verilmemesi” istedi. İran’la Azerbaycan arasında konuya ilişkin görüşmeler devam ederken bir krizde Türkiye ile Azerbaycan’ın Hazar Denizi’nde ortak düzenlediği tatbikatla patlak verdi.

TATBİKATLAR RAHATSIZ EDİCİ

İran, Türkiye’nin Hazar Denizi’ndeki tatbikat yapmasının Hazar’a kıyı ülkeler anlaşmasına aykırı olduğunu öne sürdü. İki ülke arasında bu konudaki görüşmeler devam ederken, bu defa de Türkiye-Azerbaycan ve Pakistan’ın yaptığı ‘3 Kardeş’ tatbikatı ipleri gerdi. İran Bakü’yü tehdit etti. Ayetullah Hamaney’in Erdebil temsilcisi Seyyid Hasan Amili, Azerbaycan’ı kastederek “Aslanın kuyruğu ile oynama” şeklinde konuştu. Bir sonraki adım da Azerbaycan sınırında askeri tatbikat yapmak oldu. İran uçak ve helikopterleri Azerbaycan topraklarının 100 metre ötesinde uçuş yaptı. Öte Yandan sınıra ciddi askeri yığınak yapıldı.

BU TATBİKAT 30 SENEDIR NEDEN YAPILMADI?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’ın tatbikatına tepki göstermişti. Aliyev, İran TIR’larının geçen sene sonbaharda Karabağ kurtarılmadan önce de düzenli olarak bölgeye yasadışı biçimde giriş yaptığına işaret etti. Aliyev, “İran TIR’larının kanun dışı biçimde Karabağ bölgesine gitmesi ilk defa olmuyor. Azerbaycan’ın, İran’a bu uygulamaya son vermesi yönündeki çağrısından sonra 11 Ağustos-11 Eylül arasında ortalama 60 İran TIR’ı kanun dışı biçimde Karabağ’a hareket etti. Azerbaycan arazisinden geçen yolu kontrol etmeye başladık ve ardından Karabağ’a giden TIR’ların sayısı sıfıra indi. Azerbaycan topraklarını kullanmak istiyorlarsa vergi ödemeliler” diyerek konuşmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.