adplus-dvertising

İran’ın 7 milyon ton buğday ithalatına ihtiyacı var

İran Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Kave Zergan, İran’ın 2023 senesinin mart ayına kadar en az 7 milyon ton buğday ithalatına ihtiyacı olduğunu açıkladı.
Takip et
İran’ın 7 milyon ton buğday ithalatına ihtiyacı var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’da kuraklık ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu küresel gıda krizi sebebiyle başta un ve yağ olmak üzere fiyatlarda artışa gidildi. İran basınına konuşan Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Kave Zergan, İran’ın 2023 senesinin mart ayına kadar en az 7 milyon ton buğday ithalatına ihtiyacı olduğunu aktardı.

Ülkedeki kuraklık ve buğday imalatının yeterli olmaması sebebiyle gıda ithalatına ihtiyaçları olduğunu söyleyen Zergan, “Bu sene tarlalardan çıkacak buğday ve tahıl yeterli olmayabilir. Ülke genelinde en az 6 milyon hektarlık alana buğday ekiliyor. Ekilen buğdaydan 4.5 milyon tonu doğrudan çiftçiden alındı. Fakat hava vaziyetine ve kuraklığa bağlı olarak bu rakam gün geçtikçe azalıyor” şeklinde konuştu.

Zergan, “Toplamda 25 milyon tahıl, hayvan yemi ve yağ ithalatına ihtiyacımız var ve önümüzdeki sene 7 milyon ton buğday ithal etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.