adplus-dvertising

İran’ın 19 kişinin öldüğü Zahidan’da eğitime ara verildi!

İran'da sular durulmuyor. Zahidan şehrinde cuma namazı çıkışında yapılan protestolara müdahale ederek ateş açılması sonucu 19 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün ise Zahidan Üniversitesi’nde okul 1-7 Ekim tarihlerine kadar tatil edildi.
Takip et
İran’ın 19 kişinin öldüğü Zahidan’da eğitime ara verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’ın resmi ajansı İRNA’ya göre, Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan kentinde çıkan olaylar sonrası oluşan tedirginlik sebebiyle Eğitim Genel Müdürlüğü okulların cumartesi günü tatil edildiğini duyurdu.

Zahidan, Kurin ve Nusretabad kentlerinde bütün eğitim kademelerindeki okullar tatil edilirken, Zahidan Üniversitesi’nde de 1-7 Ekim tarihleri arasında eğitime ara verildi.

Çatışmalar sonrası ailelerin tedirgin olduğu, Eğitim Genel Müdürlüğünün bu vaziyeti göz önünde bulundurarak bugün için bütün eğitim kademlerinde okulları tatil ettiği aktarıldı.

Ne olmuştu?

İran medyası, dün öğle saatlerinde ülkenin güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Zahidan şehrinde cuma namazının sonrasında bir karakola ve meydanda toplanan vatandaşlara ateş açıldığını duyurmuştu.

Olaylar sırasında şehirdeki bir kamu binası, itfaiye aracı ve bir banka şubesinin de ateşe verildiği kaydedilmişti.

Sistan-Beluçistan Valisi Hüseyin Muderis Hiyabani, yaptığı açıklamada gelişen olaylarda 19 kişinin yaşamını yitirdiğini, 20 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Hiyabani, bu sayıya halkın ve polislerin dahil olduğunu, ayrıntıların ise daha sonra açıklanacağını kaydetmişti.

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde ise polis karakoluna saldıran kişilere ateş açıldığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı görüldü.

Olaya ilişkin devlet televizyonuna bilgi veren Sistan-Beluçistan Emniyet Müdürü Ahmed Tahiri, “Olay, Sünni vatandaşlar cuma namazından çıkarken teröristlerin ibadet edenlere yaklaşıp cami ve ibadet edenlerin önündeki polis karakoluna ateş açması sırasında yaşandı.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkenin önde gelen Sünni din adamlarından ve Zahidan şehri Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi de şehirdeki olaylara ilişkin halka sağduyu çağrısında bulunarak, “Meydana Gelen olay çok acı ve talihsizdir ve bugünkü olaylara hangi ellerin karıştığını belirlemek için bu olay araştırılmalıdır.” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.