adplus-dvertising

İran’dan uranyum zenginleştirmede kullanılan yüzlerce santrifüje gaz akışı emri

İran, uranyum zenginleştirmede kullanılan yüzlerce santrifüje gaz akışı emri verdi.
Takip et
İran’dan uranyum zenginleştirmede kullanılan yüzlerce santrifüje gaz akışı emri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran devlet televizyonuna konuşan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, uranyum zenginleştirmede kullanılan yüzlerce santrifüje gaz akışı emrinin verildiğini açıkladı. Kemalvendi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na da konu hakkında bilgi verildiğini belirterek, “Meclisin yasalaştırdığı yaptırımların kaldırılması ve İran ulusunun çıkarlarının korunması için stratejik eylem planı çerçevesinde aralarında IR1 ve Gelişmiş IR6 santrifüjlerinin de bulunduğu yüzlerce santrifüje gaz akışı emrini verdik ve UAEA’ya da bu konu hakkında bilgi verildi” şeklinde konuştu.

Kemalvendi, “Daha önce aralarında 500 tane IR6 santrifüjün olduğu zenginleştirilmiş uranyum santrifüjlerini tesislerimize yerleştirmiştik. Bu santrifüjlerin aktif hale gelmesi 10 ila 15 gün sürüyor. Bugün de UAEA’nın bilgisi dahilinde gaz akışını başlattık” ifadelerini kullanarak, İran’ın ihtiyacı olan 190 bin SWU zenginleştirilmiş uranyum kapasitesine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Öte yandan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer bomba yapabilecek teknik kapasiteye sahip olduğunu fakat bu şekilde bir programlarının olmadığını belirtmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.