İran’dan Müjdeli Haber! Kadınlar Artık Maça Girebilecek

FIFA’dan yapılan açıklamada İranlı makamların, kadınların stada girmeleri konusunda garanti verdiği, Gelecek ayki maçlarda uygulamaya geçeceği öğrenildi.

FIFA’dan yapılan açıklamada İranlı makamların, kadınların stada girmeleri konusunda garanti verdiği, Gelecek ayki maçlarda uygulamaya geçeceği öğrenildi. İran ve FIFA arasında adeta krize neden olan kadın seyircilerin futbol maçlarını izlemek üzere Stadyumlara girmesi konusunda resmen çözüm geldi. Ülkenin uzun yıllardır çözümsuz kalan problemlerinden biri de kadınların maçlara girememesiydi. Geçtiğimiz haftalarda bir kadın taraftar kendini yakarak hükümeti protesto etmişti.

40 YILLIK YASAK

Kadın taraftarların stadyumlara alınmaması, FIFA’nın ayrımcılık karşıtı talimatları ile çeliştiğinden, dünya futbolunun bir numaralı makamı FIFA, bir süredir Ortadoğu ülkesine bu yasağı kaldırması hakkında baskı yapıyordu. Baskılar sonuç verdi. Gelecek aydan itibaren yasak kalkacak.Ülkede 1980’den sonra kadınların statlara girmelerine yasak getirildiği belirtiliyor.

BEKLEMEYE TAHAMMÜL KALMAMIŞTI

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “İran’ın sıradaki maçında kadın taraftarların stada girmelerine izin verileceği bize iletildi. Bu çok önemli bir gelişme çünkü birkaç istisna hariç 40 yıl boyunca olmamış bir şeyden söz ediyoruz. Artık bu çözüme kavuşturulması gereken, daha fazla beklenilmesine tahammül olmayan bir konuydu. Şimdi bundan sonra yapılması gereken bir sonraki aşamaya geçmek olacaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı