adplus-dvertising

İran’dan İsrail’e nükleer saldırı tehdidi!

İran, Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan saldırının sorumlusu olarak gördüğü İsrail için açıklamalarda bulunarak "intikam alacağız" ifadelerini kullandı.
Takip et
İran’dan İsrail’e nükleer saldırı tehdidi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan saldırının arkasında İsrail’in olduğunu ileri sürerek, intikam alacaklarını söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Zarif İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonuna İran ve ABD’nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönmesi için sürdürülen müzakereler ile ilgili bilgi verdi.

Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan saldırıya değinen Zarif, İsrailli yetkililerin “İran’a yönelik ABD yaptırımlarının kaldırılmasına izin vermeyeceklerini” söyleyen ifadeleri açıkça dile getirdiklerini kaydetti.

“SALDIRI MÜZAKERELERİ HEDEF ALDI”

Söz konusu eylemin de İran’ın ABD yaptırımlarını kaldırmaya yönelik sürdürdüğü müzakereleri hedef aldığını söyleyen Zarif, şöyle konuştu:

“Siyonistler baskıcı yaptırımları kaldırma yolundaki başarının intikamını İran halkından almak istiyor. Fakat, izin vermeyeceğiz ve bu eylemin intikamını siyonistlerden alacağız.” ifadelerini kullandı.

Müzakere sürecini “hassas” olarak nitelendiren Zarif, bu süreçte ülkesinin nükleer tesislerinin ve nükleer bilimcilerinin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

DAHA ÇOK NÜKLEER İLERLEME

Zarif, İsrail’in yanıtını “daha çok nükleer ilerlemeyle” alacağını sözlerine ekledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de çeşitli kaynakların olayın arkasında İsrail’in olduğunu doğruladığını kaydederek, “İran’ın tavrı zamanı geldiğinde İsrail’den intikam almak olacak.” ifadesini kullandı.

Hatibzade, ülkesinin nükleer çalışmalarının azalmayacağını vurguladı.

Dün sabah saatlerinde Natanz Nükleer Tesisi’nin elektrik dağıtım ağında bir kaza yaşandığı bildirilmişti. Yapılan araştırmaların sonrasında akşam saatlerinde, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, olayın “terör eylemi” olduğunu duyurmuştu.

TESİS DAHA ÖNCE DE HEDEF ALINMIŞTI

İran’ın Natanz Nükleer Tesisi’nde Temmuz 2020’de de yangın çıkmış ve İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bir gün sonra, 28 Kasım’da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından düzenlenen sabotaj olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu tesiste cumartesi günü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha çok uranyum üretecek 164 tane IR6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.