İran’dan Batı’ya Gözdağı

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 8 Mayıs’ta başlayan ve Avrupa ile ABD’yi hedef alan 60 günlük ilk uyarının ardından, 2. adım olarak nitelendirdikleri uyarıların da dikkate alınmaması halinde 3. ve en ciddi adımı atacakları kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi,Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik uyarılarda bulundu. İran’ın 8 Mayıs’ta aldığı nükleer anlaşmadaki taahhütlerde azaltmaya gitme kararı, 1 ve 2. adımlar olmak üzere Avrupa ve ABD’ye bildirildi.

İran tarafından 8 Mayıs’ta başlatılan birinci uyarı sürecinin 60 gün sürmesi ve dikkate alınmaması nedeniyle ikinci uyarı süreci başlatılmıştı. İran’ın, Perşembe gününe kadar dikkate alınmaması halinde en ciddi üçüncü uyarı ve yaptırım sürecinin başlayacağı açıklandı.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINIRSA GERİ ADIM ATARIZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmesi halinde üçüncü uyarıyı yapmaktan vazgeçeceklerini, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin de görüşlerinin bu yönde olduğunu belirtti.

Musevi, söz konusu üçüncü adımın çok ciddi sonuçlar doğuracağını ve bu hususta her iki taraf için en doğru şeyin kendilerine verilen vaatleri yerine getirmek olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı