adplus-dvertising

İran’dan Avrupa ülkelerinin nükleer müzakerelerdeki tutumlarına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın nükleer müzakerelere ilişkin İran’ı eleştiren ortak bildiriye tepki gösterdi. Kenani, üç Avrupa ülkesinin ortak bildirisini “mantık dışı ve iyi niyetli değil” biçiminde değerlendirdi.
Takip et
İran’dan Avrupa ülkelerinin nükleer müzakerelerdeki tutumlarına tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İran’ın nükleer müzakerelerdeki tutumunu eleştiren ortak bildirisine tepki göstererek yazılı açıklama yaptı. Üç Avrupa ülkesinin İran’ı hedef alan ortak bildirisine tepki gösteren Kenani, bildiriyi “mantık dışı ve iyi niyetli değil” biçiminde değerlendirdi. Kenani, “Nükleer müzakerelerin nihai neticeye varması için diplomatik görüşmelerin devam ettiği bir süreçte, üç Avrupa ülkesinin yanıltıcı bir eylemde bulunarak müzakerelerden netice almayı önleyecek bu yaklaşımı ile böylesi bir bildiri yayınlaması üzücü ve şaşırtıcı” ifadelerini kullandı.

İran’ın nükleer müzakerelerin neticelenmesi için gerçek iradesini ortaya koyduğunu söyleyen Kenani, “Üç Avrupa ülkesinin mantık ve iyi niyetle bağdaşmayan bu bildirisi siyonist İsrail rejiminin müzakereleri yenilgiye uğratma çabasının bir sonucudur ve bu üzüntü verici bir vaziyet. Böylesi bir yaklaşımın devam etmesi vaziyetinde, karşı taraf doğacak neticelerin sorumluluğunu da kabul edecektir” şeklinde konuştu.

Almanya-Fransa-İngiltere üçlüsünden İran’a nükleer anlaşma eleştirisi

Almanya, Fransa ve İngiltere İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile alakalı duruşunu eleştirdikleri ortak bildiride söz konusu duruşun müzakereleri tehlikeye attığını söyledi. Ortak bildiride İran’ın artan nükleer faaliyetlerinden endişe duyulduğu ve Tahran yönetiminin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile nükleer tesislerin denetimi konusunda lüzumlu iş birliğini yapmadığı eleştirildi. Bildiride, İran’dan ajansın şüpheli uranyum parçacıkları belirlediği nükleer tesislere ilişkin aydınlatıcı yanıtları vermesi istendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.