adplus-dvertising

İran’dan Afganistan için dikkat çeken uyarı!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Afganistan’daki terör tehdidinin bu ülkede ve bölgede yayılması ihtimalinden endişe duyduklarını ve İran’ın terör tehdidine karşı koymak için iş birliğinin yanı sıra bütün imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu belirtti.
Takip et
İran’dan Afganistan için dikkat çeken uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Afganistan’daki terör tehdidinin yayılmasına karşı uyarıda bulundu

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, katıldığı bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Reisi, Afganistan’ın bazı şehirlerinde cami ile okullara gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin yaşamını kaybetmesiyle neticelenen terör saldırılarını kınadı.

Afganistan’da terör örgütü DEAŞ tarafından gerçekleştirilen saldırılar ile İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlere yapılan saldırıların benzer olduğunu savunan Reisi, “Bugün medya imparatorluğu düşmanın elinde ve onlar devamlı olarak doğruyu yanlış, yanlışı doğru gösteriyorlar.” şeklinde konuştu.

Reisi, Taliban’a ülkedeki Şiiler de dahil olmak üzere bütün Afganların yaşamını koruyacak tedbirlerin alınması çağrısında bulunarak, Taliban yöneticilerinin faillerin belirlenerek cezalandırılması konusunda sorumlu olduğunu belirtti.

Konuyla alakalı yazılı bir açıklama da yayınlayan Reisi, saldırıların bölgeye yayılma olasılığına karşı uyarıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, ülkesinin, terör tehdidine karşı koymak ve bu trajedilerin tekrarını engellemek için iş birliğinin yanı sıra bütün imkanlarını da kullanmaya hazır olduğunu kaydetti.

Afganistan’ın Kunduz ve Nangarhar vilayetlerinde 21 Nisan’da gerçekleştirilen bombalı saldırılarda 8 kişi yaşamını yitirmişti. Aynı gün ülkenin kuzeyinde Mezar-ı Şerif şehrinde Şiilere ait bir camide yaşanan patlamada da en az 31 kişinin hayatını kaybettiği, 80 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Mezar-ı Şerif şehrindeki saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Ülkede son olarak dün Kunduz vilayetinin İmam Sahip ilçesinde bir camiye gerçekleştirilen bombalı saldırıda da en az 33 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.