İran’dan ABD’ye Çok Sert Uyarı: İran’la Savaş Tüm Savaşların Anasıdır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz günlerde ABD'nin yaptırım listesine aldığı Dışişleri Bakanı Zarif ve bakanlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada "ABD müzakereler konusunda samimi olmadığını ispatladı" ifadesini kullandı.
İran’dan ABD’ye Çok Sert Uyarı: İran’la Savaş Tüm Savaşların Anasıdır
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD tarafından yaptırım listesine alınan Dışişleri Bakanı Zarif ve ekibiyle bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Ruhani, ABD’nin İran Lideri Ayetullah Ali ve Dışişleri Bakanı Zarif hakkındaki yaptırım kararlarını değerlendirdi.

Ruhani yaptığı konuşmada ABD’nin kendilerinden müzakerelerde ön şart koyulmaması konusunda isteği olduğunu hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Ön şartsız müzakere istediklerini söylüyorlar fakat ertesi gün Büyük Devrim Rehberi’ne (Hamaney) yaptırım uyguluyorlar. O zaman nasıl müzakere edeceğiz? Müzakereyi kabul etsek bununla ilgili nihai kararı kim verecek? Siz bizim anayasamızı biliyorsunuz. Rehber’in rızası olmadan müzakere nasıl olacak? Sonra yine müzakere istediklerini söylüyorlar. Ardından Dışişleri Bakanı’na yaptırım uyguluyorlar. Kiminle müzakere edeceksiniz? Müzakerenin sorumlusu Dışişleri Bakanı’dır. Bir gün müzakere kararı alırsak sizinle konuşacak olan kendisidir.” ifadelerini kullandı. Washington yönetiminin siyaset biliminden anlamadığını belirten Ruhani, İran’ın müzakere ve diyaloğa açık bir ülke olduğunu tekrar etti. Ruhani, “ABD müzakere istiyorsa önce tüm yaptırımları kaldırmalıdır.”

“İRAN’LA SAVAŞ TÜM SAVAŞLARIN ANASIDIR”

Bölgede yaşanan gerginlikler hakkında da konuşan Ruhani, “İran’la barış tüm barışların anası, İran’la savaş tüm savaşların anasıdır.” ifadesini kullandı. ABD’nin bölgedeki askerleri için güvenlik istediğini fakat İran’ın güvenliğini ihlal ettiğini belirten Ruhani, “Bizim güvenliğimize zarar verirseniz, kendi güvenliğinizi düşünemezsiniz. Bizim petrolümüzü engelleyerek, başkalarının petrol satmasını sağlayamazsınız” diye uyardı.

  • abd
  • iran
  • ruhani
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.