İran’da seçim sonuçları belli oldu! İbrahim Reisi yeni cumhurbaşkanı seçildi…

Son dakika: İran’da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, 19 saat süren oylama sonunda son buldu. Resmi olmayan seçim neticelerine göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.
Takip et
İran’da seçim sonuçları belli oldu! İbrahim Reisi yeni cumhurbaşkanı seçildi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde 19 saat süren oy kullanma işlemi son buldu. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi yerel saatle 07.00’de başlayan ve 24.00’te sona ermesi lazımken 02.00’ye kadar uzatılan oy kullanma işleminin sona erdiğini duyurdu. Seçimlerde toplamda 19 saat boyunca oy kullanıldı. Resmi olmayan seçim neticelerine göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞTILAR

İran’da muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ve reformist eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti 8. Cumhurbaşkanlığı için yarıştı.

ADAYLAR TAHRAN’DA OY KULLANDI

Ortalama 83 milyon nüfusa sahip ülkede, 29 milyon 980 bin 38’i erkek, 29 milyon 330 bin 269’u kadın olmak üzere 59 milyon 310 bin 307 kişi oy kullanma hakkına sahip. İlk kez oy kullanacakların sayısı ise 1 milyon 392 bin 148. İran lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve öbür devlet yetkilileri ile adaylar başkent Tahran ve öbür kentlerde kurulan sandıklarda oylarını kullandı.

Seçimlerde 5 bin 752 usulsüzlük bildirildiği fakat bunlardan 778’inin Seçim Merkezi tarafından kayıt altına alındığı söyleniyor. Reformist aday Himmeti’nin usulsüzlüklerle alakalı kısa bir müddet önce İçişleri Bakanlığı binasına gittiği ve görüşmelerde bulunduktan sonra ayrıldığı aktarıldı.

İran’da seçim sonuçları belli oldu! İbrahim Reisi yeni cumhurbaşkanı seçildi…İbrahim Reisi

SEÇİMLERE İLGİ DÜŞÜK OLDU

Ülkede adayların çoğunluğunun veto edilmesi sebebiyle reformist seçmenin bir bölümü boykot kararı aldığı için seçimlere ilginin az olduğu görüldü. Cumhurbaşkanlığının yanı sıra il, ilçe ve beldelerde yönetim konseyi seçimleri ile İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için de oy kullanıldığı için bazı seçim merkezlerinin önünde yoğunluk oluştu.

CUMHURBAŞKANI 4 SENE SÜREYLE GÖREV YAPIYOR

İran’da Cumhurbaşkanı 4 sene süreyle görev yapıyor ve bir kimse en fazla 2 kez üst üste bu makama seçilebiliyor. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu sebeple aday olamadı. Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1’in üstüne çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tura kalacak ve kazanan ülkenin 8’inci Cumhurbaşkanı olacak.

Ruhani’nin kazandığı 2017’deki 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde katılım yüzde 73, geçen sene yapılan 11. Dönem Meclis Seçimlerine ise yüzde 42,57 olarak gerçekleşmişti.

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Mart 2019’dan bu yana İran Yargı Erki Başkanı olarak aktif görevini sürdüren İbrahim Reisi (61), adaylar arasında muhafazakar kanadın en kuvvetli ismi olarak görülüyordu. İran devrimi lideri Ruhullah Humeyni’nin ölümü sonrası Hamaney döneminde devlet makamlarında hızla yükseldiği gözlenen Reisi, 1990-1995 senelerinde Tahran Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı.

2016 senesinde gene Hamaney tarafından Meşhed şehrindeki İmam Rıza Türbe ve Külliyesi Vakfı Başkanlığına getirilen Reisi, Mart 2019’da Yargı Erki Başkanlığı oldu. İki dönem ülkenin dini liderini seçme ve denetleme görevine sahip Uzmanlar Meclisi üyeliğine seçilen Reisi, 2017 senesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Ruhani karşısında kaybetti. Reisi, Yargı Erki Başkanlığına atanmasından kısa bir müddet sonra, Uzmanlar Meclisi’nin Başkan Yardımcılığı makamına getirildi. Reisi, öte yandan Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) mensubu.

Reisi, Humeyni’nin talimatıyla 1988 senesinde hapisteki rejim muhaliflerinin idam kararını veren komitede yer aldı. Rejim muhalifleri tarafından “ölüm komitesi” olarak isimlendirilen 4 kişilik heyette yer verilen Reisi, muhaliflerce “Katliam Ayetullahı” olarak adlandırılıyor. Söz konusu dönemde ortalama 3 bin kişinin idam edildiği iddia ediliyor. ABD Hazine Bakanlığı, Kasım 2019’da Reisi’yi ülkedeki sıradan suçlulara yönelik idam kararları dolayısıyla yaptırım listesine aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.