adplus-dvertising

İran’da Natanz nükleer tesislerine saldırı düzenlendi!

Geçtiğimiz günlerde Natanz tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başladığını duyuran İran'dan tesise terör saldırısı yapıldığı yönünde açıklama geldi.
Takip et
İran’da Natanz nükleer tesislerine saldırı düzenlendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası haber ajansların yansıyan bilgiye göre; İran’ın nükleer programının başındaki isim olan Ali Ekber Salihi, Natanz şehrindeki nükleer tesislerde yaşanan kazanın bir “terör” saldırısı olduğunu duyurdu.

İran devlet televizyonuna konuşan Salihi, uluslararası toplumun ve Uluslararası Atom Enerjisi kurumunun “nükleer terörizm” olarak nitelendirdiği olayıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Salihi, Tahran Yönetimi’nin faillere karşı harekete geçme hakkını saklı tuttuğunu da sözlerine ekledi.

SABAH SAATLERİNDE KAZA OLARAK AÇIKLANMIŞTI

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İsfahan’daki Natanz Nükleer Tesisi’nde elektrik dağıtım ağında bir kaza yaşandığını açıklamış ve olayda kimsenin yaralanmadığını ve herhangi bir kirliliğinin oluşmadığını söylemişti.

TESİS 10 KAT DAHA ÇOK URANYUM ÜRETECEK

Cumartesi günü İran’ın aynı tesiste, önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha çok uranyum üretecek 146 adetten oluşan IR6 santrifüj zincirini Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla devreye aldığı duyurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.