İran’da Gözaltına Alınan Rus Gazeteci Serbest Bırakıldı

İran’ın başkenti Tahran’da geçen hafta gözaltına alınan Rus gazeteci Yuliya Yuzik, serbest bırakıldı ve Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti.

Rusya’nın Tahran Büyükelçiliği gece yarısı, geçen hafta gözaltına alınan gazeteci Yuzik’in serbest bırakıldığını duyurdu. Açıklamaya göre, Yuzik, bugün sabah saatlerinde Moskova’ya gitti.

Rusya’nın İran Büyükelçiliği Basın Ataşesi Andrey Ganenko, gazetecinin 29 Eylül’de özel davetle ülkeye geldiğini belirtmişti. İran sınır güvenlik güçleri, havalimanında Yuzik’in pasaportunu elinden almıştı, gazeteci 2 Ekim’de kaldığı otelde gözaltına alınmıştı.

Voytsehovskiy, Yuzik’in İsrail istihbaratına faaliyet göstermekle suçlanabileceğini ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini söylemişti. Fakat daha sonra Tahran’dan gözaltı sebebinin vize sorunları ile ilgili olduğunu, casuslukla bir bağlantısı olmadığı açıklaması gelmişti.

Yuzik’in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak İran’ın Moskova Büyükelçisi Mehdi Sanai, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Sanai, 4 Ekim’deki açıklamasında gazetecinin yakın zamanda serbest bırakılacağını, kendisiyle ilgili sorulara yanıt vermesi gerektiğini söylemişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gözaltının kabul edilemez olduğunu ve Yuzik’in en kısa zamanda serbest bırakılmasını umduklarını belirtmişti.

Yuzik’in serbest bırakılmasını Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşu da istemişti.

İran’da Gözaltına Alınan Rus Gazeteci Serbest Bırakıldı

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı