İran’da camiler ibadete açılıyor!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sosyal sınırlamaların uygulanmasıyla alakalı az tehlikeli olarak nitelendirilen beyaz bölgelerde yarından itibaren camilerin ibadete açılacağını duyurdu.

oİran devlet televizyonuna göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran’da gerçekleştirilen ve kendisinin başkanlık ettiği “Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu Toplantısı”nda ülkedeki salgınla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Ruhani, “133 az tehlikeli yahut beyaz bölge olarak belirlenen yerleşim biriminde yarın itibarıyla camilerin ibadete açılması ve bu yerlerde cuma namazının kılınması kararını verdik.” şeklinde konuştu.

Söz konusu camilerde cemaatin sosyal mesafe kuralına uyması gerektiğini hatırlatan Ruhani, 133 yerleşim biriminin nereler olduğu ile alakalı açıklama yapmazken, okulların da bu bölgelerde 16 Mayıs’ta açılmasının planlandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, 26 Nisan’da yaptığı açıklamada, ülkede Kovid-19’la mücadelede beyaz, sarı ve kırmızı bölge uygulamasına geçildiğini, 14 gün boyunca yeni vaka görülmeyen ve virüs kaynaklı ölüm olmayan bölgelerin az tehlikeli yahut beyaz bölgeler olarak nitelendirileceğini belirtmişti.

Çin’den dünyaya yayılan Kovid-19, İran’da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum şehrinde görülmüş, sonrasında ülkenin hepsine yayılmıştı.

İran’da dün itibarıyla koronavirüs kaynaklı can kaybı 6 bin 156’ya, vaka sayısı ise 96 bin 448’e ulaştı.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı