adplus-dvertising

İran’da başlayan zam protestoları büyüyor

İran’ın Tebriz şehrinde işçi emeklilerinin başlattığı zam protestosu, öbür şehirlere de yayıldı. Ahvaz, İlam, Bender Abbas, İsfahan, Kerec ve Kerman şehirlerindeki emekliler sosyal güvenlik kurumları önünde toplanarak maaşlara yapılan zam oranının arttırılmasını istedi.
Takip et
İran’da başlayan zam protestoları büyüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’da dün Tebriz şehrinde işçi emeklilerinin başlattığı yaşam pahalılığı protestoları Ahvaz, İlam, Bender Abbas, İsfahan, Kerec ve Kerman şehirlerine sıçradı. Maaşlarına yapılan zammı yeterli bulmayan yüzlerce emekli, zam oranının arttırılması ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebiyle bugün de sokaklara döküldü. Sosyal güvenlik kurumları önünde toplanan emekliler, hükümete tepki gösterdi. Gösterilerde Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Çalışma Bakanı Huccetullah Abdulmeliki hedef alınarak, “Verilen sözler boş, sofralarımız boş”, “Hakkımızı almadan oturmayacağız”, “Bugün yas günü, sahipsiz emekliler için yas günü” biçiminde sloganlar atıldı.
İlam şehrinde “soframız boş” sloganı atan protestocular Sosyal Güvenlik Kurumu önüne boş yer sofrası kurdu.

İran’da başlayan zam protestoları büyüyor

Aynur Sena Çabuk

TAHRAN (İHA) – İran’da maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının iyileştirilmesini isteyen emekliler zaman zaman ülke genelinde gösteriler düzenleyerek yetkililerden problemlerinin çözülmesini talep ediyor. İran’ın Ahvaz Milletvekili Müçteba Yusufi emekli gösterilerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hükümetin emekli maaşlarına yaptığı zamda adil olmadığını söyleyerek, “Maaş zammı adil ve enflasyon ile uyumlu olmalı. İşçi ve devlet emeklisi arasında fark gözetilmemeli. Nasıl olur da devlet emeklilerine yüzde 10, işçi emeklilerine yüzde 57 zam yapılır?” ifadelerini kullandı.

İran’da Çalışma Bakanlığı en düşük maaşı alan işçi emeklileri için yüzde 57.4 ve yüksek maaş alanlar için yüzde 10 zam yapılacağını açıklamıştı. Yapılan zam ile beraber ülkede asgari emekli maaşı 5 milyon 580 bin tümen (2 bin 970 TL) oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.