adplus-dvertising

İran yeni uranyum zenginleştirme tesisini açtı!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 10 kat daha çok uranyum üretme kapasitesine sahip146 tane IR6 santrifüjlerinin Natanz nükleer tesislerinde imalatına başlanması için talimat verdiğini duyurdu.
Takip et
İran yeni uranyum zenginleştirme tesisini açtı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ulusal Nükleer Teknoloji günü sebebiyle yaptığı konuşmada, yeni nesil gelişmiş santrifüjlerin devreye sokulması talimatını verdiğini duyurdu.

10 KAT DAHA ÇOK URANYUM ZENGİLEŞTİREBİLECEK

Ruhani, öbür santrifüjlere göre 10 kat daha çok uranyum zenginleştirebilen 146 tane IR6 santrifüjlerinin Natanz nükleer tesislerinde imalatına başlanacağını belirtti. Ruhani konuşmasında, “Yeni nesil santrifüjler öncekilere göre 10 kat daha çok uranyum zenginleştirebiliyor. IR9 santrifüjlerini üretebilecek kapasiteye de sahibiz” şeklinde konuştu.

“FAALİYETLERİMİZ ASKERİ DEĞİL, BARIŞÇILDIR”

Nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu vurgulayan Ruhani, Nükleer Silahların Yayılmasının Engellenmesi Anlaşması’na (NPT) bağlı oldukları söyleyerek, “Biz nükleer enerjiyi tıptan tarıma birçok alanda kullanmak istiyoruz. Nükleer faaliyetlerimiz askeri değil, barışçıldır” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.