adplus-dvertising

İran Yaptırımlarını Delen Türk İş İnsanı Tutuklandı

ABD'de iki yıldır devam eden Türk iş insanı davası sonuçlandı. İran yaptırımlarını delerek ABD'den İran ordusuna parça tedarik ettiğine karar verilen Reşit Tavan 27 ay hapis cezası aldı.
Takip et
İran Yaptırımlarını Delen Türk İş İnsanı Tutuklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Wisconsin eyaletinde görülen Türk iş insanı Reşit Tavan davasında karar çıktı. ABD’de bir gemi şirketi üzerinden İran ordusu için parça temininde bulunduğunu itiraf eden Reşit Tavan 27 ay hapis cezasına mahkum edildi. Tavan’la birlikte aynı suçtan yargılanan Fulya Kalafatoğlu’nun kaçak olduğu öğrenildi.

İSTANBUL’DA ANONİM ŞİRKETİ VAR

Reşit Tavan’ın İstanbul’da bir anonim şirketi olduğu ve ABD’de İran’ın gemi inşaatı şirketi için Wisconsin eyaletindeki şirkette ekipman ürettikleri gerekçesiyle yargılandığı bilinmekteydi. Suçunu geçtiğimiz Nisan ayında kabul eden Tavan, mahkeme tarafından suçlu görülerek 27 ay hapse mahkum edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal ettiği için yargılanmış olan Tavan, İrana ‘a yüksek hızlı füze hücum botu prototipi geliştirme konusunda parça temini yaptığını ifade etmişti. Aynı suçtan aranan Fulya Kalafatoğlu ise kaçak durumunda. Kalafatoğlu’nun nerede olduğu bilinmemekle birlikte suçu Tavan’ın suçuyla aynı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.