adplus-dvertising

İran: ‘Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur’

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ukrayna’daki savaşı kınadıklarını söyleyerek, “Ukrayna’da savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur” ifadesini kullandı.
Takip et
İran: ‘Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu. Bakan Abdullahiyan, ABD ve NATO’nun Ukrayna savaşında tahrik politikaları izlediklerini söyleyerek Ukrayna savaşından ABD ve NATO’yu sorumlu tuttu.
Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşı doğru görmediklerini söyleyen Abdullahiyan, “Ukrayna’da savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur” ifadelerini kullandı.

İran: ‘Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur’

Abdullahiyan, “Tıpkı Afganistan, Yemen, Irak ve Filistin’de olduğu gibi Ukrayna’da da savaşa karşıyız. Tahran yönetimi olarak en üst düzeyden bu savaşı kınadık. Fakat ABD ve NATO savaşı kışkırtarak ve Rusya’yı tahrik ederek bölgedeki askeri varlığını artırmaya çalışıyor” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü, Rusya ile Ukrayna arasında savaşı durdurmak için bir görüşme teklif ettiğini aktaran Abdullahiyan, Kremlin’in eylemlerine NATO’nun “provokasyonlarının” yol açtığını belirtti.

Nükleer anlaşmaya dönüş

Zirvede ABD ile devam eden nükleer müzakerelere ilişkin bilgi veren Abdullahiyan, “ABD Başkanı Biden, İran’a karşı Donald Trump’tan miras kalan maksimum baskı politikasını devam ettiriyor. Washington yönetimi buna son vererek müzakere masasında olmalı” şeklinde konuştu. Abdullahiyan, “Her iki ülkede nükleer anlaşmaya karşı olan gruplar var. Nükleer müzakerelerde ABD temsilcileri nasıl baskı altındalarsa ben de Meclis’in baskısı altındayım. Bu gruplar içerisinde anlaşmaya karşı kuvvetli kesimler var ve bunları aşmalıyız” dedi. İran ile ABD arasındaki nükleer müzakerede çözülmeyi bekleyen tek konunun Devrim Muhafızları olmadığını söyleyen Abdullahiyan, “Henüz ABD’den yaptırımların kaldırılması ve anlaşmadan ayrılmayacağına ilişkin kesin garanti almış değiliz. Devrim Muhafızları konusu İsrail tarafından abartılıyor” ifadelerini kullandı. Abdullahiyan, “Amerikalılar kendilerinden ne istendiğini çok iyi biliyorlar. En mühim şey, ekonomik yaptırımların etkili bir biçimde kaldırılmasıdır” şeklinde konuştu.

İran: ‘Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur’
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.