İran, Türkiye’nin Suriye’deki Askerlerini Çekmesini İstedi

Barış Pınarı Harekatı devam ederken, İran'dan küstah bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki askerlerini geri çekmesi istendi.
İran, Türkiye’nin Suriye’deki Askerlerini Çekmesini İstedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden temizlenmesine dönük yapılan ‘Barış Pınarı Harekatı’nda 2’nci güne gelindi. Terör hedeflerini savaş uçakları ve kara destek araçları ile vurmaya devam eden TSK güçleri, Suriye’deki hareketini sürdürüyor. Suriye’de sıcak saatler sürerken İran’dan yeni bir açıklama geldi. Operasyona tepkisini açıklayan İran, Türkiye’den askerlerini geri çekmesini talep etti.

TÜRKİYE’NİN ASKERLERİNİ ÇEKMESİ İSTENDİ

İran, Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyinde dün yapılmaya başlanan Barış Pınarı Harekatı’na tepkisini gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan paylaşılan açıklamada, Türkiye’ye Suriye’deki kuvvetlerini geri çekme ve saldırıyı hemen durdurma çağrısı yaptı.

OPERASYONA KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLAMIŞLARDI

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasında, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna dönük olası askeri operasyonunu görüşmüştü. Zarif, görüşmede askeri operasyona karşı olduğunu açıklayarak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve ulusal egemenliğine saygı, terörle mücadele ile bu ülkede istikrar ve güvenliğin tesis edilmesinin gereğine dikkat çekmişti.

SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN DİKKAT EDİLİYOR

Sivillere zarar verilmemesi içi hassasiyetle devam edilen operasyon çerçevesinde TSK’nın 30 kilometre derinliğe girmesi hedef olarak tespit edildi. TSK’nın ilk aşamada Tel Abyad ve Rasulayn’ı kontrol altına alıp, 30 kilometre derinliğe girerek, Türkiye hududundaki yerleşim yerlerini roket ve havan mermilerinin menzilinden çıkarmayı amaçladığı bildirildi. Türk askerleri ile SMO güçlerinin ilerleyişi esnasında sivillerin haricinde dini mabetler ile tarihi eserlere de hassasiyet gösteriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.