İran Şirketleri Gözünü Türkiye’ye Dikti!

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı ekonomik gerilimin ardından yönünü Türkiye’ye çeviren İran Türkiye’de pazar payını giderek artırıyor.

Türkiye’nin yabancı yatırımcıları çekmek amacıyla yaptığı yeni düzenlemeler en çok İran’dan ilgi gördü. Taşınmaz alımında ilk sıralara adını yazdıran  ülke diğer ülkelerle ticari akışı sağlayabilmek için yatırımlarını Türkiye’ye yapıyor. Türkiye’nin çıkardığı Turkuaz Kart ile Türkiye ekonomisinde yer edinen İran yatırımları ile birinci sırada yerini almayı başardı.


Ticari faaliyetlerini ülkemizde sürdüren ülkenin iş adamları, ticaret için en çok İstanbul’u tercih ederken İstanbul’un dışında yatırımlarını genellikle Akdeniz Bölgesi şehirlerine yapıyor. ABD ile yaşanan ambargonun ardından yatırımlarını hızla artıran İran, bu yıl bin 19 şirketle en çok yabancı sermaye getiren ülke oldu. Ülke sermaye yatırımlarını en çok toptancılık, yeme-içme ve hizmet sektörlerine yapıyor.

YATIRIMLAR ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DAHA DA ARTACAK

Vatandaşlık ve yatırım konusunda yardımcı olan bir şirket yetkilisi İranlıların ABD ile yaşanan gerilimin ardından yatırım yapılacak tek ülkenin Türkiye olduğunu düşünüp sermayelerini Türkiye’ye yatırmaya başladığını ifade etti. Ayrıca şirket yetkilisi İranlıların bu yatırımlarla Dünya’ya açılmayı planladıklarını ve Türkiye’nin bu konuda biçilmez bir kaftan olduğunu da dile getirdi. Körfez ülkeleri ile aralarındaki ticareti de ambargo nedeniyle askıya almak istemeyen ülke o ülkelere ticareti Türkiye üzerinden yapmayı hedefliyor. 2019’un ilk çeyreğinde 2 milyara yakın sermaye bırakan ülkenin, kendi ekonomisine nefes aldırmak için ülkemize gelecek yıllarda 5 milyar doları bulacak yatırım yapacağı öngörülüyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı