adplus-dvertising

İran sınırına duvar örme çalışmaları başladı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 2022 senesi içinde 41 bin düzensiz göçmenin geçişinin engellendiğini söyleyerek, “Sosyal medyada eski görüntüler yeniymiş gibi paylaşılıyor. Biz o bölgede görev yapan güvenlik kuvvetlerinin nasıl fedakarca çalıştığını görmeleri için kendilerini bölgeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
İran sınırına duvar örme çalışmaları başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, kanun dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin engellenmesi ve teröristlerin sızmasının önlenmesi maksadıyla 295 kilometrelik sınır hattının hepsine duvar örülüyor. Van-İran sınırında geçtiğimiz sene 64 kilometrelik sınır hattına yapılan modüler duvar çalışmalarının 40 kilometrelik kısmı ise tamamlandı. Yüksek rakımlı sınır hattında havaların ısınmasıyla beraber duvar çalışması yürüten şirketler, çalışmalarına hız verdi. Bir taraftan sınır duvarı örülürken, bir yandan da güvenlik kuvvetleri bölgede 7 gün 24 saat esaslı nöbet tutuyor.

İran sınırına duvar örme çalışmaları başladı

Düzensiz göçmenlerin geçişinin engellenmesi maksadıyla alınan tedbirler çerçevesinde, teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyor. Göç baskısından dolayı askeri birlikler başta olmak üzere, jandarma, polis, özel harekat, sahil güvenlik ve güvenlik korucuları termal kamera, İHA ve SİHA görüntülerinden faydalanarak koordineli biçimde çalışarak mücadele veriyor.

“Bu sene 150 kilometrelik kısmı bitirmeyi planlıyoruz”

Konuya ilişkin konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, geçen sene sınır hattında 64 kilometrelik beton duvarların 3 etapta ihale edildiğini söyledi. Şirketlerin geçtiğimiz Aralık ayına kadar çalışmalarını sürdürdüğünü ve kış koşullarından dolayı çalışmaya ara verdiğini ifade eden Vali Bilmez, havaların ısınmasıyla beraber çalışmaların tekrardan başladığını belirtti. Vali Bilmez, “Bu sene 90 kilometrelik Kapıköy Gümrük Kapısına kadar olan kısmı da ihale edilecek. Tabi bunun bir kısmı da ihale edildi. Bu senenin sonuna kadar duvar inşaatının 150 kilometrelik kısmının hepsini bitirmeyi planlıyoruz. Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan, Yüksekova’ya kadar olan kısmını ise 2023 senesi sonuna kadar tamamen bitirmeyi hedefliyoruz” diyerek konuştu.

“Takviye 500 personel daha geldi”

Duvar örme işlemi devam ederken bir yandan da düzensiz göçmenlerin, terör unsurlarının ve kaçakçıların geçişinin önüne geçmek maksadıyla güvenlik kuvvetlerin 7 gün 24 saat aslına göre görev yaptığını dile getiren Bilmez, “Öbür illerden güvenlik kuvvetlerine takviye olarak ortalama 500 personel araçlarıyla geldi. Ekiplerimiz koordineli bir biçimde çalışmaktadır. İHA’lardan da devamlı bölge takibi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

İran sınırına duvar örme çalışmaları başladı

“Sınırdaki geçişler minimize edildi”

Bir göç baskısı altında olduklarını ama sınırda geçişlerin minimize etmiş vaziyette olduklarına dikkat çeken Bilmez, “Ocak ayından bu yana 41 bin civarında göçmeni sınırda engelledik. 7 bin civarında göçmeni de iç bölgelerde yakaladık. Ortalama 761 organizatör yakalandı. Göçmen kaçakçılığında kullanılan 300 civarında araca ve Van Gölü üstünde göçmenleri taşıyan 4 deniz aracına el konuldu. Organizatörlerin büyük bir kısmı yakalandı” şeklinde konuştu.

“Eski görüntüler yeniymiş gibi paylaşılıyor”

Van sınırlarında geçmişte olduğu gibi otogar, park ve dağlarda gruplar halinde herhangi bir düzensiz göçmenle karşılaşılmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Bilmez, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Zaman zaman minibüs, şok ev ve kamyon kasalarında saklanan göçmenleri de yakalıyoruz, yakalamaya da devam edeceğiz. Sosyal medyada eski görüntüler yeniymiş gibi paylaşılıyor. Biz o bölgede görev yapan güvenlik kuvvetlerinin nasıl fedakârca çalıştığını görmeleri için kendilerini bölgeye davet ediyoruz. Biz onları bölgede gezdirelim. 3 bin rakımlı tepelerde ve sıfır derecenin altındaki havada 7/24 görev yapan kahramanları görseler haklarını teslim edeceklerinden eminim.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.