adplus-dvertising

İran nükleer bomba hazırlığında olduğunu itiraf etti!

İran Atom Enerjisi Örgütü’nün eski başkanı Fereydoun Abbasi-Davani verdiği röportajda İran’ın nükleer silah geliştirmek için bir sistem kurduğunu itiraf etti ve İran’ın nükleer çalışmalarının asla barışçıl olmadığını öne sürdü.
Takip et
İran nükleer bomba hazırlığında olduğunu itiraf etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran ile nükleer anlaşmanın tarafı olan Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da anlaşmaya geri dönüş müzakereleri tekrardan başladı. Müzakerelerin başlamasına yalnızca saatler kala İran Atom Enerjisi Örgütü’nün eski başkanı Fereydoun Abbasi-Davani’nin İran’ın nükleer silahları ile alakalı verdiği röportaj ise ortalığı karıştırdı.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı’nın gerçekleştirdiği röportaj, geçtiğimiz sene öldürülen ve İran’ın nükleer silahlarını geliştirdiği öne sürülen Fahrizadeh’in yaşamının hiç bilinmeyen yönlerini ortaya koydu.

NÜKLEER SİLAH ÇALIŞMALARI NEDENİYLE MOSSAD ÖLDÜRDÜ

Abbasi-Davani, İranlı üst düzey nükleer bilim adamı Mohsen Fakhrizadeh’in suikastının birinci sene dönümü münasebetiyle yayınlanan röportajda eski meslektaşının nükleer silahlar üstündeki çalışmaları sebebiyle Mossad tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

İRAN NÜKLEER BOMBA GELİŞTİRİYOR

Davani, İran’ın nükleer bir bomba geliştirmek için bir sistem kurduğunu ve söz konusu nükleer araştırma programının asla barışçıl olmadığını öne sürdü.

PROGRAMIN ASKERİ BİR YÖNÜ VAR

İranlı yetkililer senelerdir Hamaney’in nükleer silahların geliştirilmesini yasaklayan fetvasını, nükleer programının sivil amaçlara yönelik olduğunun delili olarak gösteriyorlar fakat Abbasi-Davani, incelemenin daha da ileri gittiğini ve artık askeri bir yönü olduğunu söyleyerek şunları belirtti;

“Nükleer silahlar konusundaki duruşumuz, dini liderin nükleer silahların yasaklanmasına ilişkin açık fetvasına dayalı olarak oldukça açık olmasına karşın, Fahrizadeh bu sistemi oluşturdu ve onun kaygısı yalnızca kendi ülkemizin savunması değildi”

İSRAİL AÇIK AÇIK UYARMIŞTI: İRAN’I BOMBALARIZ

İsrailli bir güvenlik yetkilisi, İran’ın nükleer silah hazırlıklarına ilişkin, “İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz. Nükleer programlarındaki gelişmelere bakarak askeri olanlar da dahil bütün seçenek ve senaryolara karşı hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü’nde çalışmakta olan eski İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Yaakov Amidror ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “İran bomba yapmaya her geçen gün daha çok yaklaşırken, İsrail oturup bekleyemez. İran’ı bombalamaktan başka çare yok.” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.