İran Nükleer Anlaşmayı Yırtıp Attı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı son açıklamayla dünya gündemine oturdu. Nükleer anlaşma ve geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili olarak verilen taahhütlerin kaldırıldığını ve İran’ın neye ihtiyacı varsa onu yapmaya devam edeceğini söyledi.

İran’ın daha önce iki adım olarak batılı devletlere yaptığı uyarının üçüncüsü Cuma günü uygulanacak. Bugün itibariyle, kendilerine verilen sözlerin Amerika Birleşik Devletleri ve avrupa devletleri tarafından tutulmadığı gerekçesiyle yaptıkları uyarının son günü olduğunu ifade eden Ruhani, Cuma günü kendi verdikleri taahhütleri artık uygulamayacaklarını söyledi.

VERDİKLERİ SÖZLERİ TUTARLARSA GERİ DÖNERİZ

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, uranyum zenginleştirmesi ve nükleer silah geliştirilmesi yönünde taahhüt ettikleri sözlerden bugün itibariyle vazgeçtiklerini, bunun sebebi olarak da anlaşmanın muhatabı olan devletlerin İran’a karşı dürüst olmadıkları gerçeğini gördüklerini söyledi.

Bu devletlerini verdikleri sözleri tutmaları halinde tekrar taahhütlerine dönebileceklerini söyleyen Ruhani karşılıklı ilişkinin tek taraflı fedakarlıklarla olmayacağını belirtti.

İran’ın, verdiği taahhütleri askıya alması ise uranyum zenginleştirmede ve nükleer silah geliştirmede kendi isteği çerçevesinde hareket edeceği anlamına geliyor.  Bu durumun da dünya siyasetinde yeni bir kriz yaratacağı düşünülüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı