İran “Kahrolsun Ruhani” sloganlarıyla inledi!

İran’da devrimin 42’nci yıldönümü kutlamalarına katılan yüzlerce motosiklet kullanıcısı “Kahrolsun Ruhani” sloganları attı, vatandaşların attığı sloganlar sosyal medyada gündem oldu.
Takip et
İran “Kahrolsun Ruhani” sloganlarıyla inledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’ın İsfahan şehrinde çekilen görüntülerde, yüzlerce motosiklet sürücüsünün devrimin 42. yıl dönümü kutlamalarında devrim kutlamaları etkinliklerine motosikletleriyle katılan yüzlerce kişi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aleyhine sloganlar attı.

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, İran’da devrimin 42’nci yıldönümü kutlamalarına katılan yüzlerce motosiklet kullanıcısı “Kahrolsun Ruhani” sloganları attı.

Pikap araç üzerinde amigoluk yapan şahsın “Kahrolsun Amerika”, “Kahrolsun İsrail” sloganına, seyir halindeki motosikletli kişilerin “Kahrolsun Ruhani” şeklinde cevap vermeleri dikkati çekti.

Motosikletlilerin, İran ve Hizbullah bayrakları taşıdıkları görüldü.

İran’da ülke genelinde gerçekleştirilen devrimin 42. yıl dönümü kutlamaları, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sembolik yürüyüşler ile gerçekleştirilirken kutlamalarda vatandaşlar, araçları ve motosikletleri ile uzun konvoylar oluşturdu.

İRAN DEVRİMİ

İran’da 1978 tarihinde başlayan halk hareketleri ve toplumsal olaylar sonrası İran’da Şah Muhammed Rıza Pehlevi, ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Pehlevi’nin başkent Tahran’ı terk etmesinin ardından, İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu Ayetullah Humeyni, 1 Şubat tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’ten Tahran’a gelmiş ve Humeyni, 11 Şubat 1979 tarihinde İran’da devrimin gerçekleştiğini resmi olarak ilan etmişti.

İran’da 11 Şubat 1979 tarihinde Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliğinde “Özgürlük, Eşitlik”, “Ne Doğu, ne Batı” gibi sloganlarla gerçekleştirilen devrimle Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimine son verilmişti.

İran’da her sene Humeyni’nin Paris’ten dönüş tarihi olan 1 Şubat ile devrimin ilan edildiği 11 Şubat arasındaki 10 gün boyunca çeşitli kutlama etkinlikleri düzenleniyor. Başkent Tahran ve ülkenin diğer kentlerinde 11 Şubat’ta kalabalık törenlerle devrim kutlaması gerçekleştiriliyor.

Ülkede bu yıl kutlamalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle otomobil ve motosikletlerle konvoy geçişleri şeklinde gerçekleştirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.