adplus-dvertising

İran, İsveç’te yargılanan eski Savcı Vekili Hamid Nuri’nin serbest bırakılmasını istedi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde 2019’da İsveç’te tutuklanan ve İran’da 1988 senesindeki toplu idam kararlarında rolü olduğu iddia edilen İranlı eski Savcı Vekili Hamid Nuri’nin serbest bırakılmasını istedi.
Takip et
İran, İsveç’te yargılanan eski Savcı Vekili Hamid Nuri’nin serbest bırakılmasını istedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Abdullahiyan görüşmede, 2019’da İsveç’te tutuklanan ve İran’da 1988 senesindeki toplu idam kararlarında rolü olduğu iddia edilen İranlı eski Savcı Vekili Hamid Nuri’nin serbest bırakılmasını isteyerek, “İran, Hamid Nuri’nin tutuklanması ve yargılanmasını hukuk dışı olarak görüyor. Kendisinin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

İsveç mahkemesinin İran karşıtı terör gruplarının neden olduğu algı ile hareket ettiğini söyleyen Abdullahiyan, “Maalesef İran’da ve Saddam dönemi Irak’ta birçok katliam ve cinayetlere neden olmuş bir terör grubunun yarattığı algı İsveç mahkemelerinde etkili oluyor” ifadelerini kullandı.

İran’da 1988 senesindeki toplu idamlardan sorumlu tutulan Nuri, 2019 senesinde ailevi problemleri sebebiyle gittiği İsveç’te tutuklanmış ve toplu idamlarda rolü olduğu gerekçesiyle mahkeme süreci başlatılmıştı. Tahran yönetimi, Nuri’nin tutuklanmasını “hukuk dışı” biçiminde nitelendirmiş, İsveç’in Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

1988 toplu idamları ve Hamid Nuri hakkındaki iddialar

İran’da 1979 senesinde gerçekleşen İslam Devriminin sonrasında başlayan İran-Irak Savaşı sırasında Irak saflarında yer aldıkları gerekçesiyle “Halkın Mücahitleri” örgütünün cezaevinde bulunan mensupları hakkında toplu idam kararı verilmişti.

İran’da 3 bine yakın kişinin idam edildiği ileri sürülüyor

İran’ın şuandaki Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin de araların olduğu söylenen ve “ölüm komitesi” isimi verilen 4 kişilik yargı heyeti ile verilen idam kararında, Halkın Mücahitleri ve çeşitli Sol ve Komünist örgütlere mensup olmakla suçlanan 3 bine yakın kişinin infaz edildiği ileri sürülüyor.

İsveç’te tutuklanan Nuri ise Savcı Vekili olarak görev yaptığı Kerec kentinin Gevherdeşt Cezaevi’nde idamların uygulanmasında rolü olmak ve toplu idamlara katılmakla suçlanıyor. Hamid Nuri, İsveç mahkemesinin kendisine yönelik suçlamalarını kabul etmiyor.

Öte yandan İran basını bugün, İsrail ismine casusluk yapmak ve İranlı nükleer fizikçilere ait bilgileri İsrail ile paylaşma suçlaması ile yargılanan İsveç-İran vatandaşı akademisyen Ahmet Rıza Celali’nin 21 Mayıs tarihine kadar idam edilebileceğini duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.