adplus-dvertising

İran, doğal gaz kriziyle ilgili Türkiye’yi suçladı!

Türkiye ve İran arasındaki doğal gaz krizinde karmaşa devam ediyor. EPDK Azerbaycan firması SOCAR ile ek anlaşma imzalayarak gaz sıkıntısına takviye yapacağını açıklamıştı. İran tarafından ise sıkıntının kendisinden değil Türkiye’den olduğunu belirten bir açıklama yapıldı.
Takip et
İran, doğal gaz kriziyle ilgili Türkiye’yi suçladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’dan alınan doğal gazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik imalatında doğalgazın yetersiz olması sebebiyle sanayi tesislerinde imalatın durmasının yankıları devam ederken, İran makamları, problemin ülkelerinden değil, Türkiye’den kaynaklandığını iddia ettiler.

İran, doğal gaz kriziyle ilgili Türkiye’yi suçladı!

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, “İran’dan Türkiye’ye gaz ihracatındaki kesintinin detayları” başlığını taşıyor. Yetkililer resmi açıklamaya dayanarak şunları söylediler:

Teknik problem
“Türkiye’ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı yaşanması ve istasyondaki rutin çalışma şartlarının aksamasının sonrasında Türkiye’ye gaz ihracatı azalmış olup, problemler giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma şartlarının kontrol edilmesi ve kaçakların devamlı izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Fakat Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir problem sebebiyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

İkinci hat yatırımı yapılacaktı ama…
İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, 23 Ekim’de yaptığı açıklamada, Türkiye’ye verilen doğalgazda son 5-6 senedir herhangi bir durma olmadığını söylemişti. Farazmand şunları belirtmişti: “25 senelik bir anlaşmamız var. Daha fazla talep olursa karşılarız. Hatta ikinci bir hat konusu gündemdeydi. Bir türlü ciddi bir girişim olmadı. İkinci hat Van, Erzurum gibi Doğu’daki illerin gazını karşılayacaktı. Yatırımcı geldi, fizibilite çalışıldı ama maalesef bir ilerleme kaydedilmedi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.