İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin Yaptırım Listesine Dahil Edildi!

İran ve ABD arasındaki gerginlik günden güne artmaya devam ediyor. ABD, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i yaptırım listesine alarak ipleri kopma noktasına getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nden yeni bir duyuru yapıldı. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Cevad Zarif ABD’nin yaptırım listesine alındı. Duyuruda, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptırım listesine aldığı İran Lideri Hamaney için çalışan tüm kişi ve kurumların yaptırım listesine alınabileceğinin altı çizildi.


Konu hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve adının paylaşılmasını istemeyen yüksek mertebesi olan bir yetkili, Zarif’i “İran rejiminin dünya genelindeki sözcüsü” sözleriyle anlattı. ABD Başkanı Trump, İran Lideri Hamaney’i de kapsayacak şekilde İran’a yönelik yaptırımlarını içeren başkanlık kararnamesini 24 Haziran’da imzalamıştı. İran, ABD’nin İHA’sını düşürmüş ve Trump, “İran’la ya da başka bir ülkeyle çatışmaya girmek istemiyoruz. Fakat İran’ın nükleer silah sahibi olmasına da izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

ZARİF’TEN AÇIKLAMA GELDİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Hazine Bakanlığının kendisini yaptırım listesine almasının bir etkisi olmadığı söyledi. Zarif resmi Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “ABD’nin beni yaptırım listesine almasının nedeni benim İran’ın dünya genelindeki baş sözcüsü olmam. Gerçek bu kadar mı acı? İran dışında bir mülküm ya da menfaatim olmadığı için yaptırımların ne bana ne de aileme bir etkisi yok. Beni gündeminizde bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı