adplus-dvertising

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: “Türkiye’nin güvenlik endişeleri kalıcı şekilde giderilmeli”

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “(Suriye’de) Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı biçimde giderilmelidir” şeklinde konuştu.
Takip et
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: “Türkiye’nin güvenlik endişeleri kalıcı şekilde giderilmeli”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Suriye konusunda dile getirdiği güvenlik endişelerine ilişkin Abdullahiyan, “Biz Türkiye’nin bu konudaki güvenlik endişelerini çok iyi bir şeklide anlıyoruz. Aynı zamanda özel bir operasyonu gündeme getirmesini de anlıyoruz. Bu konuda kıymetli meslektaşım Çavuşoğlu ile de ayrıntılı araştırmalarda bulunduk, konuşmalar yaptık. Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı biçimde giderilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bakan Abdullahiyan, Çavuşoğlu’nun Tahran ziyaretinde ikili ilişkileri iyileştirmek ve derinleştirmek için eylem planı ve yol haritası önerisinde bulunduklarını ve bu harita üstünden ilerlemek istediklerini Çavuşoğlu’na bildirdiğini söyleyerek, “Güvenlik, siyasi, askeri, turizm, kültürel, tarihi ve tüm alanlarda iki ülkenin alaka duyduğu alanlarda ilişkilerimizi derinleştirmeye karar verdik. Ayna zamanda KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısı’nı ilerde yapacağız. Önümüzdeki dönemde Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi 7. Toplantısı’nı çok yakın dönemde yapmayı kararlaştırdık” dedi.

“Yemen konusunda ateşkesin kalıcı olmasını destekliyoruz”

Görüşmelerde öte yandan konsolosluk işleri ve suçluların iadesi, iki ülke meclisleri arasındaki iş birliğinin artırılması, iki ülkenin sınırında bulunan iller arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve ticari pazarların oluşması yönündeki konuları ele aldıklarını dile getiren Abdullahiyan, “Yemen konusunda ateşkesin kalıcı olmasını destekliyoruz. Oradaki insani kuşatmanın ortadan kalkmasını ve siyasi çözümün tek çözüm yolu olduğunu vurguluyoruz. Aynı zamanda Libya’da tüm, entegre ve tek bir devletin oluşmasını destekliyoruz. Libya’nın toprak bütünlüğü bizim için mühimdir. Ukrayna ve Afganistan konularına değindik. Biz Astana formatının son elde ettiği neticeler hakkında görüştük, bilgi paylaşımında bulunduk” şeklinde konuştu.

“İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Tahran’a yaptığı ziyaret konusunda da Bakan Çavuşoğlu’nu bilgilendirdiğini vurgulayan Abdullahiyan şunları belirtti:
“İran’ın bir sonraki görüşmelerinde özellikle ABD’nin ve öbür Avrupa ülkelerinin daha gerçekçi bakış açılarıyla, tutumlarıyla biz daha iyi neticelere varacağız diyerek inanıyorum, umut ediyorum. Kıymetli kardeşimin hem bu konuda hem öbür konularda istişarelerinden ve fikirlerinden yararlandım. Siz gazetecilerin önünde bir defa daha vurgulamak istiyorum İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan başka bir temennimiz yoktur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.