adplus-dvertising

İran Dini Lideri Hamaney: ‘ABD ile nükleer müzakereler iyi ilerliyor’

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ile nükleer müzakerelerin iyi ilerlediğini ve müzakere heyetinin ABD yönetiminin aşırı talepleri karşısında direndiğini ifade etti.
Takip et
İran Dini Lideri Hamaney: ‘ABD ile nükleer müzakereler iyi ilerliyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ramazan ayı dolayısıyla hükümet yetkilileri ile beraber gerçekleşen iftar programında, ABD ile nükleer müzakereler hakkında konuştu. Hamaney, ABD ile nükleer müzakerelerin iyi yönde ilerlediğini ve müzakere heyetinin ABD yönetiminin aşırı talepleri karşısında direndiğini ifade etti.

ABD’nin nükleer anlaşmada taahhütlerini yerine getirmediğini ve sözünde durmadığını söyleyen Hamaney, “ABD, nükleer anlaşmadaki sözlerini yerine getirmeyerek kendisini bugün bir çıkmazın içerisinde sıkıştırdı” şeklinde konuştu. Hamaney, “Müzakere heyetimiz nükleer müzakereleri iyi yönde götürüyor. Müzakere heyetimiz Ulusal Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanını müzakerelere ilişkin bilgilendiriyor, kararlar alıyor ve ilerlemeye devam ediyor. Öbür yandan ABD’nin aşırı talepleri karşısında heyetlerimiz iyi biçimde direnmekte. Umut ediyorum böyle devam ederler” ifadelerini kullandı.

Hükümetten geliştirdiği politikalarda nükleer müzakereler ile oyalanmamasını isteyen Hamaney, “Politika geliştirirken nükleer müzakereler ile oyalanmayın. Müzakerelerin neticesi olumlu yahut olumsuz olsa da siz kendi işinizi yapın. Müzakerelerin neticesi sizin politikalarınızı etkilememeli” şeklinde konuştu.

Hamaney, Suudi Arabistan’ın Yemen’de kaybedeceğini iddia etti

Yemen savaşına da değinen Hamaney, Suudi Arabistan’ın bu savaşta zafer kazanamayacağını söyleyerek, “Yemen ile ilgili Suudi yetkililere bir nasihat vermek istiyorum. Bunu gerçekten ve samimi bir nasihat olarak söylüyorum. Neden kesin olarak yenilgi alacağınız bir savaşı devam ettiriyorsunuz? Suudi Arabistan, Yemen savaşında nasıl bir zafer kazanabilir? Bu savaştan kurtulmanın bir yolunu bulun” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.