adplus-dvertising

İran, ABD ile hiç bir şekilde müzakereye oturmayacak!

İran tarafından yapılan açıklamada, 6 Nisan’da Viyana’da yapılması planlanan nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerinde ABD ile hiç bir şekilde doğrudan müzakere masasına oturulmayacağı bildirildi.
Takip et
İran, ABD ile hiç bir şekilde müzakereye oturmayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, devlet televizyonuna ABD ile müzakerelere ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Erakçi, 6 Nisan Salı günü Viyana’da yapılacak nükleer anlaşmaya ilişkin görüşmelerin İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in tespit ettiği çerçeve biçiminde olacağını ve bu konuda Tahran yönetiminin izlediği politikanın açık ve net olduğunu belirtti.

‘HİÇBİR ŞEKİLDE MÜZAKERE YAPMAYACAĞIZ’

İran’ın hiçbir biçimde ABD yönetimi ile müzakere yapmayacağını söyleyen Erakçi, “ABD ile doğrudan yahut dolaylı olarak hiçbir müzakere olmayacak. Viyana’da yapacağımız görüşme 4+1 ülkeleri ile olacak. Nükleer anlaşamaya geri dönme konusunda istek ve şartlarımızı bu komisyonda dile getireceğiz. Bizim bu konudaki talebimiz ise net. ABD nükleer anlaşmadaki taahhütlerine uymalı ve İran’a yönelik bütün yaptırımlarını kaldırmalıdır. Sonrasında biz bunu test edeceğiz ve anlaşmadaki taahhütlerimize geri döneceğiz” şeklinde konuştu.

Erakçi, 4+1 ülkelerinin ABD’yi yaptırımlar konusunda ikna etmeleri vaziyetinde kendilerinin de çıkan neticeye uyacaklarını söyleyerek, Viyana’da yapılacak görüşmelerin yaptırımlar konusunda teknik görüşmeler olacağını söyledi.

ABD’nin Tahran yönetimine yönelik yaptırımları aşamalı olarak kaldırma planını kabul etmediklerini söyleyen Erakçi, bütün yaptırımların tek seferde kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “ABD’nin yaptırımları aşamalı olarak kaldırması gibi bir programı kabul etmiyoruz. Bizim için atılacak tek bir adım var ve o da bütün yaptırımların tek seferde kaldırılmasıdır” ifadesini kullandı.
İran ile Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin arasında 6 Nisan Salı günü Viyana’da nükleer anlaşmaya geri dönüş konulu komisyon toplantısı gerçekleşecek. ABD Dışişleri Bakanlığı Viyana’da yapılacak görüşmelere ABD’nin de katılacağını duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.