İran, 53 Milyar Varil Petrol Rezervi Bulduğunu Açıkladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 53 milyar varil petrol rezervi bulduklarını açıkladı. Böylece İran'ın petrol rezervleri 3'te 1 oranında artacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin güneybatısında 53 milyar varil rezervi bulunan yeni bir petrol sahası bulduklarını duyurdu. Huzistan eyaletinde 2 bin 400 kilometrekarelik bir bölgeyi içine alan sahanın, İran’ın kanıtlanmış petrol rezervlerini üçte bir kadar artıracağı öğrenildi.


İRAN PETROLÜNÜ SATMAKTA ZORLANIYOR

İran, ABD’nin ağır yaptırımları sebebiyle çıkardığı petrolü dışarıya satmakta güçlük yaşıyor. Yaptırımlar, ABD’nin İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya arasında varılan nükleer anlaşmadan geride bıraktığımız sene çekilmesinin ardından uygulanmaya başlanmıştı.

Yarı resmi Fars ajansının aktardığına göre Ruhani, dün Yezd şehrinde açıklamalar yapan Ruhani, İran halkına bir müjde vermek istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

53 MİLYAR VARİL PETROL BULUNDU

“53 milyar varil petrol bulunan bir petrol sahası tespit ettik. Tam 53 milyar varil. Bostan’dan Umidiye’ye varan çok büyük bir petrol alanı. 2400 kilometrekare büyüklüğünde 80 metre derinliğinde.”

“Petrol sahasından üretimimiz yüzde bir artsa dahi İran’ın petrol gelirleri 32 milyar dolar artacak. Beyaz Saray’a diyorum ki, siz İran’ın petrol satışını önlerken bizim işçilerimiz ve mühendislerimiz 53 milyar varil petrol buluyor.”


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı