adplus-dvertising

Irak’ta Yeşil Bölge’de çıkan olaylarda ölenler için ‘şehit’ kararı

Irak hükümeti, 30 Ağustos’ta başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’de çıkan olaylarda yaşamlarını kaybedenlere “şehit” imtiyazı verirken, yaralılara ise tazminat ödemeyi kararlaştırdı.
Takip et
Irak’ta Yeşil Bölge’de çıkan olaylarda ölenler için ‘şehit’ kararı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr’ın 30 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini duyurmasının sonrasında patlak veren şiddet olaylarında ölen ve yaralananlar ile alakalı Irak hükümeti yeni bir adım attı. Irak Bakanlar Kurulu Sözcüsü Hasan Nazım yaptığı açıklamada, 30 Ağustos tarihinde korunaklı Yeşil Bölge’de Sadr Grubu destekçileriyle Koordinasyon Grubu destekçileri arasında çıkan silahlı çatışmalarda yaşamını kaybedenlere “şehit” imtiyazı verildiğini duyurarak, söz konusu olaylarda yaralananlara ise tazminat ödeneceğini bildirdi.

Yas ilan edilmişti

Sadr’ın 30 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini duyurmasının sonrasında destekçileri Başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basmış, Sadr destekçileri ile Koordinasyon Grubu destekçileri arasında silahlı çatışma çıkmıştı. Yeşil Bölge ve çevresinde çıkan çatışmalarda 30 kişi yaşamını yitirmiş, 110 güvenlik görevlisi de dahil olmak üzere 700 kişi yaralanmıştı. Şiddet olaylarının sona ermesinin sonrasında 3 günlük yas ilan edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.