Irak’ta yapılan erken seçim adaleti sağlayamadı!

Irak’ta yapılan erken genel seçim, haksızlıkları da beraberinde getirdi. Seçimlere “Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi” adıyla giren soydaşlarımız, yalnızca 2 vekil çıkarabildi.
Takip et
Irak’ta yapılan erken seçim adaleti sağlayamadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kerkük’ten seçilen o adlar Erşat Salihi ve Sevsen Abdulvahid Ceddu. Gazetemize konuşan Salihi, “Ortaya çıkan tablo adil değil” şeklinde konuştu.

Irak’ta yapılan erken seçim tarihin en düşük katılımlı seçimi olarak kaydedildi. Sadr grubu 79, Fetih (Hadi el Amiri 21, Maliki’nin Yasa Devleti 25, Tehalüfü Devle 16, mevcut başbakan Mustafa Kazımi grubu 16 vekil çıkardı. Buna ek olarak Kürt kanadı 49 milletvekili çıkardı. Kürtlerin dağılımı KDP 23, KYB=Goran 19, Yeni Nesil Hareketi 7 sandalye biçiminde oldu.

Türkiye gazetesine konuşan ITC Başkanı Erşat Salihi ortaya çıkan tablonun adil olmadığını belirtti. ITC Yürütme Kurulu Mensubu Hicran Kazancı ise “Tıkanan sistemi açma ismine alınan erken seçim kararı ve seçim var olan krizi daha da derinleştirdi. Adaletin olmadığı bu seçim neticeleri ile tescillendi’’ şeklinde konuştu.

ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Türkiye gazetesinin Kerkük’te konuştuğu ITC Yürütme Kurulu Mensubu Hicran Kazancı “Kürtler ortalama 6-7 milyonluk nüfusla 50 milletvekili çıkardı. Buna karşılık 3 milyona yakın Türkmen’in 2 vekilde kalması Türkmeneli’nde uygulanan siyasi, kültürel, ekonomik ve coğrafi asimilasyonun açık bir göstergesi. Nüfus bilimine göre bizim en az 15 ila 20 vekille temsil ediliyor olmamız gerekiyordu” diyerek konuştu.

ERŞAT SALİHİ: PROTESTO MESAJI

Gazetemize konuşan bir önceki dönem ITC Başkanlığı görevini yürüten, Irak milletvekili Erşat Salihi’nin değerlendirmesi şu şekilde oldu: Reel verilere göre katılım oranı yüzde 25’ler seviyesinde kaldı. Bu manzara sisteme dönük bir protesto mesajı. Umarım yöneticiler bu mesajı alır.

KDP ve KYB listelerinde Türk düşmanı şahin adların aday gösterilmesi dikkat çekiciydi. PKK’ya yakınlığı ile bilinen Yeni Nesil Partisi örgüt destekçisi Omad Hama’yı Kerkük’ten aday gösterdi ve seçimi kazandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.